Historia współczesnej Jeleniej Góry zamknięta w kapsule...

  Historia współczesnej Jeleniej Góry zamknięta w kapsule czasu na wieży Ratusza Miejskiego

  Alina Gierak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Za 100-200 lat jeleniogórzanie przeczytają, o czym pisaliśmy w "Polsce-Gazecie Wrocławskiej". Egzemplarz naszej gazety został umieszczony wczoraj w ozdobnej gałce na wieży jeleniogórskiego ratusza. Są w niej także dwa inne nasze wydawnictwa: "Gazeta Wojewódzka" i bezpłatne "Echo Miasta". Znalazły się tam też inne jeleniogórskie gazety i nagrania z lokalnych telewizji.
  Nie zabrakło materiałów o obchodach 900-lecia Jeleniej Góry.

  - Mają pokazywać życie miasta - tłumaczy dobór dokumentów prezydent Marek Obrębalski. - Pokazać, czym żyli mieszkańcy, jakie były inwestycje i jakie mieliśmy plany - tłumaczy. Jak dodaje, będą również świadectwem nowego rozdziału we współczesnej historii samorządu miejskiego. Do pakietu dołączona została pamiątkowa srebrna moneta (dukat lokalny) o wartości 40 jeleni, wyemitowana przez Mennicę Państwową z okazji jubileuszu 900-lecia miasta.

  Do wieży powróciły kopie wszystkich dokumentów, które wcześniej w niej się znajdowały. Zostały wyjęte podczas renowacji ozdobnej kuli z ratusza.


  Do mosiężnego cylindra gospodarze miasta z XIX wieku oraz lat 20. XX włożyli m.in. sprawozdania z prac rady miejskiej z lat 1879-1880, wykaz urzędów i urzędników gazety "Merkur" oraz "Der Bote aus dem Riesengebirge".

  Jest także wykaz cen artykułów spożywczych i zdjęcie ratusza. Oryginały dokumentów zostały przekazane do Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze. Teraz są opracowywane przez historyków.

  Zobacz więcej zdjęć na stronie www.jeleniagora.naszemiasto.pl

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama