Stawy milickie na liście dziedzictwa UNESCO?

  Stawy milickie na liście dziedzictwa UNESCO?

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Czy stawy milickie trafią na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO? Chcą tego władze gminy.
  - Turyści, którzy dzisiaj we Wrocławiu zwiedzają Rynek, Halę Ludową i chcieliby na Dolnym Śląsku zobaczyć jeszcze coś ciekawego, trafią dzięki temu właśnie do nas - uważa burmistrz Milicza Paweł Wybierała.

  Kompleks 285 stawów, założonych przez cystersów w XIII w., jest największym w Europie ośrodkiem hodowli karpi i rezerwatem przyrodniczym. Ceniony jest też przez ornitologów - żyje tu ponad 270 gatunków ptaków, m.in.
  trzmielojad i bocian czarny. W 2000 r. stawy znalazły się w programie Living Lakes (są tam też m.in. jeziora Bajkał, Titicaca czy Morze Martwe) jako jeden z 13 unikatowych obszarów wodnych na świecie.

  O tym, czy kandydatura zostanie zgłoszona w UNESCO, zdecyduje minister kultury, do którego trafił już wniosek w tej sprawie. - Wcześniej trzeba sprawdzić, czy obiekt rzeczywiście jest unikatowy i w jakim jest stanie - wylicza Aleksandra Wacławczyk, zastępca sekretarza generalnego Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

  Formalności mogą trwać kilka lat. Pomoc Miliczowi obiecał już Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. - To skomplikowana procedura, a my przechodziliśmy ją, starając się o wpisanie na listę UNESCO Hali Ludowej - tłumaczy Marcin Garcarz, rzecznik prezydenta. Za wpisaniem obiektu na listę nie idą pieniądze. To jednak dla danego miejsca wielki prestiż i magnes na turystów.

  Milicz czwarty?

  Na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego jest 890 obiektów z całego świata, w tym trzy z Dolnego Śląska. W 2001 r. znalazły się na niej Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, a pięć lat później - wrocławska Hala Ludowa. UNESCO doceniło też m.in Stonehenge, Wielki Mur Chiński, Akropol czy zespół zabyt-kowy w Santiago de Compostela.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama