Ważne
  Dolnośląska ziemia na sprzedaż

  Dolnośląska ziemia na sprzedaż

  Ryszard Żabiński

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Już za dwa tysiące dwieście złotych można stać się posiadaczem ziemskim. Za taką kwotę można kupić, na przetargu, 900 metrów kw. terenu w Sulistrowicach, w gminie Sobótka.
  Wychodzi zaledwie po 2 złote 40 groszy za metr. Teren jednak przeznaczony jest na łąkę i nie ma dojazdu do drogi publicznej. Trzeba go zrobić na własny koszt.

  Inna okazja jest w Zbytowej, w gminie Bierutów, w powiecie wrocławskim. Tam 6 tys. mkw. gruntu wyceniono na 91,7 tys. zł, a więc po ponad 15 złotych za metr. Na tym terenie dopuszczalna jest zabudowa mieszkalna. Bardziej trzeba się zastanowić nad zakupem 2400 mkw. terenu rolnego w Jaksonowie, w gminie Żórawina, za 294 tys. zł. Wychodzi po 122 zł za metr. Na gruncie można zbudować dom.

  O takich cenach ziemi we Wrocławiu można tylko pomarzyć. Teren o powierzchni 3,67 ha przy ul. Granicznej, niedaleko od lotniska, wyceniono na 26,7 mln zł, a więc 727 złotych za metr.
  Na giełdzie trudno zarobić, więc gracze zastanawiają się nad inwestycjami w ziemię. Można ją kupić od kogoś na rynku wtórnym oraz na przetargach organizowanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że przetargi ograniczone dotyczą tylko rolników, natomiast w nieograniczonych, gdzie sprzedaje się ziemię o różnym przeznaczeniu, może wziąć udział każdy.

  W I kwartale 2008 roku średnia cena hektara ziemi rolnej w Polsce wyniosła 11 767 złotych i była wyższa od ceny z I kw. 2007 roku aż o 31 proc. Na Dolnym Śląsku w I półroczu na przetargach organizowanych przez wrocławski oddział Agencji Nieruchomości Rolnych osiągnięto średnią cenę 14 861 złotych za hektar.

  Ceny ziemi rolnej na Dolnym Śląsku są jednak bardzo zróżnicowane. Najdrożej jest w powiecie strzelińskim - 50 375 zł za hektar. Są to jednak najlepsze ziemie I i II klasy, na których uprawa jest bardzo opłacalna. Drugie miejsce zajmuje powiat wrocławski (25 749 zł za hektar), a dalsze: kłodzki (20 103 zł) i dzierżoniowski (19 594 zł). Najtańsza ziemia jest w powiatach zgorzeleckim i lwóweckim - 7 652 zł i 7 595 zł.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo