Złotoryja: Staroście grozi więzienie

  Złotoryja: Staroście grozi więzienie

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Prokuratura Okręgowa w Legnicy postawiła zarzuty zatrzymanym we wtorek urzędnikom: złotoryjskiemu staroście Ryszardowi R. oraz kierownikowi wydziału budownictwa i architektury Waldemarowi W.
  W obu przypadkach chodzi o żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych lub osobistych i uzależnianie od tego czynności służbowych. Mężczyznom grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

  - Na razie wciąż są przesłuchiwani - mówiła nam wczoraj przed g. 15 prokurator Joanna Sławińska-Dylewicz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy. - Decyzja w sprawie tymczasowego aresztowania lub innego środka zapobiegawczego zapadnie w czwartek.

  Prokuratura nie wypowiada się na temat medialnych doniesień, że w urzędzie doszło do policyjnej prowokacji - kontrolowanego wręczenia łapówki. Oznaczone specjalną substancją pieniądze miały zostawić ślad na dłoniach urzędników.


  W czwartek powinna zapaść decyzja o zastosowaniu aresztu wobec Ryszarda R.W środę na stronie dolnośląskiej policji pojawił się za to prawie półtoraminutowy filmik z zatrzymania starosty. Po kilku godzinach nagranie zniknęło, ale internauci zdążyli je skopiować i umieścić w serwisie Wrzuta.pl. Na filmie widać Ryszarda R. w gabinecie w otoczeniu policjantów. Czyta nakaz zatrzymania, podpisuje jakiś dokument. Funkcjonariusze przeszukują szafki, kamera filmuje pamiątki myśliwskie i butelki z markowym alkoholem. Potem skutego kajdankami Ryszarda R. funkcjonariusze wyprowadzają z budynku i wiozą do Wrocławia, gdzie spędził noc z wtorku na środę. Ze względu na nadzwyczajną sytuację, wicestarosta Józef Sudoł przerwał wakacyjny urlop i wraca do Złotoryi. W czwartek prawdopodobnie zwoła posiedzenie zarządu.

  Ryszard R. rządził w powiecie trzecią kadencję. Jest związany z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, ale jesienią razem z burmistrzem Złotoryi Ireneuszem Żurawskim bezskutecznie starał się o przyjęcie do Platformy Obywatelskiej, co spotkało się z protestem lokalnych działaczy PO.

  Od kilku tygodni miasto szeptało o węszących wokół niego śledczych. Te wieści się potwierdziły.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A może prześwietlić ościenne starostwa?

   Hubertus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

   Nic by nie zaszkodziło- no, może niektórym starostom z tej samej organizacji - by zajrzeć do kilku jeszcze starostw powiatowych.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama