Ważne
  Świdnica: Zmarł Janusz Podbielski

  Świdnica: Zmarł Janusz Podbielski

  Sylwia Królikowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Janusz Podbielski nie dożył końca walki z przepisami.
  W Świdnicy zmarł Janusz Podbielski, biznesmen, który zasłynął na całą Polskę tym, że od kilkunastu lat walczył z polskim prawem i wyrokami polskich sądów.

  Kłopoty świdnickiego przedsiębiorcy zaczęły się od zwykłej umowy cywilnej. W 1992 roku podpisał ją ze świdnickim urzędem miejskim. Janusz Podbielski miał zatrudniającą ponad 70 osób firmę zajmującą się remontami i budową dróg. Urząd zlecił mu realizację dużej inwestycji. Jednak z powodu inflacji (wynosiła wtedy ponad 40 procent) zwiększyły się jej koszty.

  Zmieniły się również samorządowe władze. Nowy zarząd miasta nie chciał zapłacić dodatkowych pieniędzy (był to milion złotych) mimo aneksu do umowy i zapisu, że powinien to zrobić. Przedsiębiorca poszedł do sądu. Tam rozpoczął się koszmar, który trwał 17 lat.

  Sąd pierwszej instancji stwierdził, że przedsiębiorca nie ma racji i unieważnił jego umowę z miastem. Podbielski odwołał się od wyroku, ale kolejny sąd utrzymał go w mocy. Sprawa trafiła w końcu do Sądu Najwyższego, który uznał wyroki sądów niższych instancji za wydane z rażącym naruszeniem prawa.

  Podbielski pieniędzy jednak nadal nie odzyskał i zaczął popadać w spiralę długów. Musiał zwolnić pracowników, a firmę za grosze zlicytował komornik. Mimo to, przedsiębiorca nadal walczył.
  W maju tego roku zażądał od Skarbu Państwa 120 mln zł i w tym celu pozwał do sądu ministra sprawiedliwości i Prezydenta RP. Sprawa się nie zakończyła...

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo