Kijanki i żelazka z duszą - wystawa w Muzeum Narodowym

  Kijanki i żelazka z duszą - wystawa w Muzeum Narodowym

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Zamiast pralki - kijanka, zamiast mydła - popiół i łój. Tak było w średniowieczu. A kilka wieków później prasowano za pomoc nagrzanych nożyczek i żelazek z duszą. Oczywiście, było to w czasach, kiedy nikt nie marzył o pralce "Frani" czy "Elektroluksie".
  Dziś wszystko to odeszło do lamusa, ale historię prania i prasowania możemy poznać dzięki trwającej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu wystawie "Dawne żelazka i sprzęty do prania". Ekspozycji towarzyszy obszerna, bogato ilustrowana publikacja (zatytułowana tak jak wystawa) autorstwa jej kuratora - Tadeusza Fercowicza.

  Dużą zaletą wystawy jest jej klarowność i chronologia, z jaką zostały pokazane eksponaty. Dzięki temu możliwe jest prześledzenie po kolei ich historii, a przy okazji otoczenia, w jakim gospodynie i panie domu pracowały od średniowiecza po dziś.

  Kijanka to kij lub drewniana łopatka, za pomocą której uderzano brudne ubrania (zazwyczaj w rzece).
  A jeśli chodzi o najstarszy sprzęt do prasowania pokazany na wystawie, warto zwrócić uwagę na dwa siedemnastowieczne żelazka ze zbiorów własnych Muzeum Narodowego (pochodzące z 1665 i 1680 roku). Sprzęt wykonany zostały na Śląsku, prawdopodobnie we wrocławskich warsztatach. Żelazek z tamtych czasów zachowało się w Europie zaledwie kilkanaście.

  Kolejna atrakcja ekspozycji to odtworzona dawna pracownia krawiecka z typowym, jak na tamte czasy, wyposażeniem - siedmiokilowymi żelazkami, piecykiem żeliwnym do nagrzewania kilku żelazek w tym samym czasie. Na wystawie zobaczymy też dziewiętnastowieczne "żelazka na duszę" - ogrzewane węglem drzewnym, gazem i prądem.

  Nowszy sprzęt to m.in. szklana, marmurowa, porcelanowa i mechaniczna tara kołyskowa do prania. A także kultowa pralka "Frania" z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku czy "kosmiczna" pralka "Elektrolux" z XX-lecia międzywojennego.

  Wystawa "Dawne żelazka i sprzęty do prania" czynna będzie do 26 września.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama