Wałbrzych będzie miał amfiteatr

  Wałbrzych będzie miał amfiteatr

  Paweł Gołębiowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Każdy, kto ma talent, będzie mógł wystąpić na scenie. Koszt inwestycji to prawie 6 mln zł. Większość daje UE.
  Plac Teatralny w Wałbrzychu jest remontowany w ramach rewitalizacji Śródmieścia. Wartość całego projektu to ok. 38 mln zł, z tego ok. 24 mln zł to dotacja ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Obok Wrocławia Wałbrzych dostał największe wsparcie. Na realizację wszystkich 99 projektów związanych z remontami zaniedbanych rejonów Wałbrzycha, Wrocławia i Legnicy zarząd województwa przekazał 75 mln zł. Ostatnim wielkim przedsięwzięciem budowlanym w Śródmieściu Wałbrzycha była przebudowa Rynku pod koniec lat 90. XX w.

  Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to najpóźniej we wrześniu przyszłego roku Wałbrzych będzie miał piękny amfiteatr w centrum miasta. Wtedy bowiem ma się zakończyć przebudowa placu Teatralnego, przy którym powstaje. Dziś mieści się tu Teatr Dramatyczny. Prace są warte prawie 6 mln zł. Amfiteatr będzie miał widownię na kilkaset miejsc. Oprócz tego zmieni się też otoczenie - wyremontowane zostaną kamienice, zagospodarowana zieleń. Pojawią się też ławeczki i stojaki na rowery. Roboty mają ruszyć w lipcu. - Kiedy się skończą, będzie to prawdziwa architektoniczna perełka w centrum miasta - mówi Piotr Kruczkowski, prezydent Wałbrzycha.

  Tym bardziej, że trwa właśnie generalny remont Teatru Dramatycznego. - Zakończy się w 2011 roku. Inwestycja kosztuje 9 mln zł, z czego 59 proc. to pieniądze z Unii Europejskiej - wyjaśnia Danuta Marosz, dyrektorka teatru. Dodaje, że to kompleksowe podejście do sprawy jest znakomitym rozwiązaniem. Zmienią się bowiem zapomniane części miasta.

  Jest szansa, że plac zacznie tętnić życiem, bo planowane jest tam wykreowanie przestrzeni: Wałbrzyska Strefa Kultury STYK. Styk, bo spotkają się tu sztuka wysokich lotów w wykonaniu wałbrzyskich teatrów czy filharmonii i amatorzy. W Wałbrzychu liczą, że wielu mieszkańców będzie tu chciało spędzać wolny czas.

  - Od dawna czekamy na takie miejsce. Organizujemy na przykład co roku prezentacje taneczne naszych zespołów i w sali, jaką dysponujemy, jest zdecydowanie za ciasno - opowiada Joanna Kakuba z Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury. Dodaje, że w nowym amfiteatrze na pewno chętnie zaprezentowałyby się też działające tam zespoły muzyczne, teatralne i chóry.  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama