Legnica będzie bezpieczna

  Legnica będzie bezpieczna

  Tomasz Woźniak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Już wkrótce legniczanie przestaną drżeć na myśl o powodzi. Wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec zgodził się na rozbudowę wałów przeciwpowodziowych na ponadkilometrowym odcinku między mostami na ulicach Wrocławskiej i Bielańskiej.
  Wyższe i wzmocnione wały po obu stronach doliny Kaczawy i promenada przy jej lewym brzegu mają uchronić przed wodą lewobrzeżną, zabytkową część miasta.

  - Do 15 lipca powinna być gotowa dokumentacja dla inwestycji i natychmiast przystąpimy do procedury przetargowej - informuje Klaudia Nogala z Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu. Prace ruszą najwcześniej na przełomie września i października.


  Pierwszy etap wzmacniania wałów i budowę promenady zakończono 10 lat temu. Wówczas zabezpieczono przed powodzią obszar między mostami przy Wrocławskiej i Kartuskiej. Nowa promenada ma być podobna do już powstałej w latach 2003-2004. Powstanie również z lewej strony rzeki.

  Całkowity koszt realizowanej obecnie inwestycji oszacowano na 2,5 mln zł. W tym roku przeznaczono na nią 780 tys. zł, z czego 280 tys. zł pójdzie na dokumentację.
  Wojewoda dał zgodę na budowę wałów w mieście. O pozwolenie Legnica walczyła aż siedem lat
  - To dla legniczan bardzo ważna inwestycja - mówi prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. - Wzmocnione wały i promenada, a w przyszłości zbiornik retencyjny w Rzymówce, to krok w kierunku przeciwpowodziowego zabezpieczenia miasta.

  Prezydent od siedmiu lat naciskał na wojewodę, by kontynuować prace przy wałach przeciwpowodziowych. Właśnie w tym miejscu Kaczawa przerwała wały w 1977 r. i zatopiła najpierw park, a potem centrum Legnicy. 20 lat później woda rozlała się przy moście na ul. Bielańskiej. Wały są tu niższe niż w innych rejonach Kaczawy.

  Zakończenie wzmacniania wału zaplanowano na listopad 2011 roku. Zgodnie z założeniami zarządu melioracji, ochronią całą lewobrzeżną część miasta, czyli 15 ha z dworcem kolejowym i domami 15 tysięcy legniczan.

  Mosty są już wyremontowane
  Po 1997 roku Legnica za rządowe pieniądze na polepszanie systemu przeciwpowodziowego wyremontowała most na ul. Jaworzyńskiej i przepust pod mostem na ul. Szczytnickiej.
  Zmodernizowano też mosty na ul. Wrocławskiej, ul. Kartuskiej i nad rzeczką Wierzbiak.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama