Z marzeniami w wielki świat

  Z marzeniami w wielki świat

  Katarzyna Kaczorowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jeden z projektów Pawła Świerczyńskiego z kolekcji "Okeanid"
  1/6
  przejdź do galerii

  Jeden z projektów Pawła Świerczyńskiego z kolekcji "Okeanid" ©Fot. Justyna Bień

  Paweł Świerczyński co chwilę składa i rozkłada ręce. To z nerwów. Za chwilę wejdzie na egzamin końcowy. Jeszcze nie nie wie, że za kilka dni zdobędzie I miejsce na tegorocznej Gali Policealnej Szkoły Projektowania Ubioru - jedynej takiej na Dolnym Śląsku - i dostanie pierwsze poważne zaproszenie. Swoją kolekcję pokaże na najbliższej Gali Mody i Sztuki.

  Nic banalnego

  Przedstawia się "Paveau". Na przedramionach ma wytatuowane japońskie ideogramy. Kiedy tłumaczy, co znaczą - bogactwo, szczęście, ciało, człowiek, dziwny, wyróżniający się i najlepszy - już wiadomo, że taki Pawła sposób na budowanie w sobie poczucia wartości. I choć kręci nosem, że są za mało artystyczne i chyba je zmieni, widać, że wybrał je nieprzypadkowo.

  Głogowian (szczerze przyznaje: - Nie znoszę tego miasta, takie jest zwyczajne), technikum odzieżowe wybrał na złość bratu. Niechętnie przyznaje, że pracuje w jednym z wrocławskich supermarketów - w końcu musi się z czegoś tu utrzymać. I dodaje, że najwięcej wymagają od niego rodzina i znajomi, którzy często proszą, by uszył dla nich coś niebanalnego.

  - Moda to dla mnie kreacja. Możliwość tworzenia. Artystyczna wypowiedź. Naprawdę sposób na życie i wyrażenie siebie - tłumaczy Paweł i przyznaje, że do swojej zwycięskiej kolekcji inspirację znalazł w muzyce Lady Gagi, a dokładnie w utworach "Monster", czyli "Potwór" i "So Happy I Could Die", "Tak szczęśliwa, że mogłabym umrzeć".

  - Ona pokazuje, że haute couture, wielkie krawiectwo, nie zginęło, a to daje mi nadzieję - podkreśla chłopak, który swoją pierwszą wielką kolekcję nazwał "Okeanid", nawiązując do dziwnych stworów zamieszkujących morza starożytnych Greków.

  Coś dla elegantek

  Basia Dubownik z Piechowic, jego koleżanka z roku, ma 24 lata, ale ambitne plany na co najmniej najbliższych dziesięć lat. Na Uniwersytecie Ekonomicznym studiuje finanse i bankowość, na Politechnice ekonomatematykę, a do szkoły projektowania przyszła, by realizować swoje hobby. I już wie, że tym, co zdecyduje o jej sukcesie, będzie połączenie wiedzy o finansach z umiejętnościami projektanta, czyli własna firma.

  - Chcę ubierać kobiety w rzeczy piękne, wyrafinowane - mówi subtelna, ciemnowłosa dziewczyna sama ubrana z dyskretną elegancją. Nic dziwnego, że na swój dyplom stworzyła kolekcję wieczorowych sukni.

  - Piekielnie trudnych - podkreśla Beata Pławczyk z pracowni wytwarzania modeli odzieży.
  Elegantkę zachwyci połączenie czerni, bieli i różnych faktur szyfonu, szantungu i jedwabiu, ale krawcowi wystarczy rzut oka, by zorientować się, że efektowne pomysły Basi to nie lada wyzwanie.

  -Lubię podnosić sobie porzeczkę - uśmiecha się dziewczyna, która do szkoły projektowania przyszła nie mając zielonego pojęcia o szyciu.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama