Wrocław: 21 tys. osob zagłosuje poza miastem

  Wrocław: 21 tys. osob zagłosuje poza miastem

  Przemysław Wronecki

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Aż 21 tysięcy wrocławian zgłosiło się do w czwartek do magistratu po zaświadczenia, uprawniające do głosowania w niedzielnych wyborach prezydenckich poza miejscem zamieszkania. Dla porównania, przed pierwszą turą zaświadczenia pobrało 7,8 tys. osób.
  Spóźnialscy mają czas jeszcze tylko w piątek.

  - Pracuję przy wyborach od ponad 20 lat i takiej liczby chętnych nie pamiętam. Ale też nigdy nie było wyborów w trakcie wakacji - mówi Elwira Żakowicz, kierownik działu ewidencji ludności w urzędzie.
  - Co prawda wyjeżdżam tylko na weekend, ale głosuję od zawsze. Chciałbym spełnić swój obywatelski obowiązek i tym razem - mówił nam wrocławianin Krzysztof Zamaryka, który wczoraj odbierał zaświadczenie.

  Na turystów, którzy będą chcieli głosować podczas urlopów, przygotowane są karkonoskie kurorty. Spodziewają się głównie wyborców z Wielkopolski, którzy przy okazji każdych wyborów wyjątkowo sumiennie wypełniają obywatelski obowiązek.


  - Szczegółowe szkolenia związane z dopisywaniem turystów do list wyborczych przeszli wszyscy członkowie naszych komisji - zapewnia Feliks Rosik, sekretarz miasta w Szklarskiej Porębie.
  - W urzędzie mamy zestaw rezerwowych kart do głosowania - mówi Wojciech Cyganek z magistratu w Karpaczu.

  Do uzyskania zaświadczenia o prawie do głosowania, potrzebny jest tylko dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem i numerem PESEL. Jeśli nie mamy czasu, o odebranie dokumentu nożemy poprosić zaufaną osobę. Musimy tylko wystawić pełnomocnictwo, gdzie zapiszemy numer PESEL.
  - Samo wydanie zaświadczenia zajmuje minutę - zapewnia Elwira Żakowicz z wrocławskiego magistratu. W kolejce nie czeka się długo. Kiedy pojawiliśmy się w urzędzie, trwało to akurat ok. 20 minut.Do uzyskania zaświadczenia o prawie do głosowania, potrzebny jest tylko dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem i numerem PESEL

  - Rano jest zazwyczaj mniej ludzi. Około 9.30 zaczyna się robić gęsto i tak już jest do zamknięcia - informuje urzędniczka.
  Wsp. Mariusz Junik

  Dziś (piątek) ostatnia szansa na zaświadczenie do głosowania

  Zaświadczenie o prawie do głosowania odebrać można jeszcze tylko dziś od godz. 8 do 15.45.
  Wydawane są w Centrum Obsługi Mieszkańca przy ul. Zapolskiej 2/4 (tel. 71-777-76-59) oraz Nowym Targu 1/8 (tel. 71-777-86-03). Jeżeli chcemy zostać szybko obsłużeni, lepiej wybrać się do urzędu przy Zapolskiej. Jest tam bowiem więcej okienek.

  W Karpaczu są cztery lokale wyborcze, w których każdy z turystów może zagłosować, pod warunkiem, że posiada zaświadczenie ze swojego urzędu:
  - gimnazjum przy ul. Łącznej, - pensjonat Chrobry przy ul. 3 Maja,
  - pensjonat Leśny Dwór przy ul. Karkonoskiej (Karpacz Górny),
  - ośrodek Krucze Skały (na osiedlu Skalne).

  W Szklarskiej Porębie jest 6 lokali wyborczych:
  - przy ul. Krasińskiego,
  - SP nr 1 przy ul. 1 Maja,
  - Zespół Szkół Ogólnokształcących przy ul. Obrońców Pokoju,
  - Biała Dolina: ośrodek kultury przy ul. Słowackiego,
  - Szklarska Poręba Średnia: ośrodek Politechniki Wrocławskiej przy ul. Muzealnej,
  - Szklarska Poręba Dolna: świetlica przy ul. Kolejowej.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama