Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legnica: Nowy Rynek nie wszystkim się podoba

Tomasz Woźniak
- Po przebudowie do każdego sklepu powinien być podjazd - uważa Stanisław Leśniak
- Po przebudowie do każdego sklepu powinien być podjazd - uważa Stanisław Leśniak Fot. Piotr Krzyżanowski
Brak drzew, mniej zieleni i ostre krawędzie kostki brukowej - na to już teraz narzekają legniczanie, chodząc po prawie skończonym Rynku.

Klomby z kwiatami będą, choć mniejsze niż dotychczas. Pojawi się też mała architektura Już wiemy, że będzie tam kula z dioramą XVIII-wiecznej Legnicy otoczonej murami obronnymi i rzeźbą symbolu festiwalu sztuki złotniczej "Srebro" - srebrnej obrączki. Obie zaprojektował rzeźbiarz Grzegorz Niemyjski.

- Mam nadzieję, że w Rynku będzie bardzo dużo nowych ławeczek, bo na razie nie ma gdzie usiąść - mówi Małgorzata Wróbel. - No i liczę na to, że tym razem robotnicy wypolerują kostkę, by nie powtórzyła się sytuacja z deptaku Najświętszej Marii Panny, gdzie kobiety notorycznie łamią sobie obcasy - dodaje.
O jeszcze jeden element architektury walczy mistrz świata w modelarstwie i miłośnik zabytków Jan Koralewski.

- Wrocław kopiował naszą rzeźbę chłopca z łabędziem, by postawić go na swoim Rynku, a my możemy skopiować najpiękniejszy legnicki portal, który obecnie jest pod Jaworem - tłumaczy Koralewski.
Radni zainteresowali się brakiem podjazdów do niektórych sklepów i punktów usługowych, a nawet do Teatru im. Modrzejewskiej. - Dlaczego osoby niepełnosprawne mogą wjechać do banku, ale już do fryzjera czy restauracji nie mają wstępu, bo nie ma podjazdów? - pyta radny Krystyn Kostrowicki z LPR.
Inny legniczanin, Stanisław Leśniak, dziwi się, że w czasie remontu nie przestrzegano ustawy o likwidacji barier architektonicznych.

Marcin Dziadulewicz, kierownik infrastruktury Poczty Polskiej w Legnicy, zapewnił nas, że zbada sprawę progu. - Jeśli nie będą to znaczące koszty, to próg usuniemy - zapewnia.
Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski przyznaje, że podczas przebudowy planowa-no podjazdy lub obniżenia do wszystkich obiektów w Rynku oraz likwidację barier architektonicznych. - Ostateczna wersja jest wynikiem decyzji konserwatora zabytków, który uzgadniał dokumentację - mówi prezydent.
Urzędnicy przeprowadzili kilka spotkań z konserwatorem, ale ten pozostał nieugięty, bo podjazdy nie są zgodne z historycznymi założeniami centrum.
Trwająca ponad dwa lata przebudowa kosztowała ponad 16 mln zł.

Co poprawić na legnickim Rynku

Przede wszystkim konieczne są nawet ruchome bariery, by samochody nie wjeżdżały na legnicki Rynek. Ułożenie kostki tak, by odtworzyć przebieg dawnych ulic, prowokuje kierowców do wjeżdżania do centrum. Ławeczki powinny być ustawione na granitowej kostce. Na deptaku NMP ustawiono je częściowo na płaskich płytach. Poza symbolem "Srebra", powinna być też rzeźba związana z teatrem i filmem "Mała Moskwa", z którymi jesteśmy kojarzeni w Polsce. TOW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Legnica: Nowy Rynek nie wszystkim się podoba - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska