Legnica: Nowy Rynek nie wszystkim się podoba

  Legnica: Nowy Rynek nie wszystkim się podoba

  Tomasz Woźniak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Brak drzew, mniej zieleni i ostre krawędzie kostki brukowej - na to już teraz narzekają legniczanie, chodząc po prawie skończonym Rynku.
  Klomby z kwiatami będą, choć mniejsze niż dotychczas. Pojawi się też mała architektura Już wiemy, że będzie tam kula z dioramą XVIII-wiecznej Legnicy otoczonej murami obronnymi i rzeźbą symbolu festiwalu sztuki złotniczej "Srebro" - srebrnej obrączki. Obie zaprojektował rzeźbiarz Grzegorz Niemyjski.

  - Mam nadzieję, że w Rynku będzie bardzo dużo nowych ławeczek, bo na razie nie ma gdzie usiąść - mówi Małgorzata Wróbel. - No i liczę na to, że tym razem robotnicy wypolerują kostkę, by nie powtórzyła się sytuacja z deptaku Najświętszej Marii Panny, gdzie kobiety notorycznie łamią sobie obcasy - dodaje.
  O jeszcze jeden element architektury walczy mistrz świata w modelarstwie i miłośnik zabytków Jan Koralewski.

  - Wrocław kopiował naszą rzeźbę chłopca z łabędziem, by postawić go na swoim Rynku, a my możemy skopiować najpiękniejszy legnicki portal, który obecnie jest pod Jaworem - tłumaczy Koralewski.
  Radni zainteresowali się brakiem podjazdów do niektórych sklepów i punktów usługowych, a nawet do Teatru im. Modrzejewskiej. - Dlaczego osoby niepełnosprawne mogą wjechać do banku, ale już do fryzjera czy restauracji nie mają wstępu, bo nie ma podjazdów? - pyta radny Krystyn Kostrowicki z LPR.
  Inny legniczanin, Stanisław Leśniak, dziwi się, że w czasie remontu nie przestrzegano ustawy o likwidacji barier architektonicznych.

  Marcin Dziadulewicz, kierownik infrastruktury Poczty Polskiej w Legnicy, zapewnił nas, że zbada sprawę progu. - Jeśli nie będą to znaczące koszty, to próg usuniemy - zapewnia.
  Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski przyznaje, że podczas przebudowy planowa-no podjazdy lub obniżenia do wszystkich obiektów w Rynku oraz likwidację barier architektonicznych. - Ostateczna wersja jest wynikiem decyzji konserwatora zabytków, który uzgadniał dokumentację - mówi prezydent.
  Urzędnicy przeprowadzili kilka spotkań z konserwatorem, ale ten pozostał nieugięty, bo podjazdy nie są zgodne z historycznymi założeniami centrum.
  Trwająca ponad dwa lata przebudowa kosztowała ponad 16 mln zł.

  Co poprawić na legnickim Rynku

  Przede wszystkim konieczne są nawet ruchome bariery, by samochody nie wjeżdżały na legnicki Rynek. Ułożenie kostki tak, by odtworzyć przebieg dawnych ulic, prowokuje kierowców do wjeżdżania do centrum. Ławeczki powinny być ustawione na granitowej kostce. Na deptaku NMP ustawiono je częściowo na płaskich płytach. Poza symbolem "Srebra", powinna być też rzeźba związana z teatrem i filmem "Mała Moskwa", z którymi jesteśmy kojarzeni w Polsce. TOW

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kostki się nie poleruje droga pani...

   cr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   Sztuka polega na właściwym kładzeniu odpowiednim bokiem przesortowanego kruszywa i stosunkow małych fugach. Jak się kładzie każdą kostkę tak jak podejdzie pod rękę to wtedy się łamie obcasy. Dobre...rozwiń całość

   Sztuka polega na właściwym kładzeniu odpowiednim bokiem przesortowanego kruszywa i stosunkow małych fugach. Jak się kładzie każdą kostkę tak jak podejdzie pod rękę to wtedy się łamie obcasy. Dobre ułożenie kostki granitowej dlatego kosztuje słono że trzeba każdy kamien oglądać i klepać młotkiem. Jak firma bierze za granity tyle ile za 8cm betonową to sie nie ma co dziwić że obcasy się łamią bo nikt kazdego kamienia z osobna nie ogląda tylko kłada jak leci w kruszywie granitowym 0-5zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama