Ważne
  Lubin: Stadion będzie gotowy z opóźnieniem

  Lubin: Stadion będzie gotowy z opóźnieniem

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wiosną Zagłębie Lubin obiecało, że stadion będzie gotowy do końca czerwca. Dziś klub mówi o końcu lipca, usprawiedliwiając opóźnienie w budowie długą i srogą zimą.
  - 8 sierpnia rusza liga, a 14 sierpnia rozegramy pierwszy mecz na skończonej Dialog Arenie - zapowiada Wacław Wachnik, rzecznik prasowy klubu.

  Piotr Dziurman, kierownik projektu, tłumaczy, że koszt wykonawstwa bez kredytów, odsetek itd. to ok. 117 mln zł.

  Tymczasem słychać wątpliwości, czy Zagłębie poradzi sobie z utrzymaniem obiektu. Według Krzysztofa Skóry, który jako prezes KGHM w roku 2007 decydował o budowie, inwestycja była tak zaplanowana, by po ukończeniu prac stadion na siebie zarabiał. Po politycznej zmianie warty w KGHM i Zagłębiu projekt zmodyfikowano, żeby zaoszczędzić ok. 30 mln zł.

  - Zmniejszono na przykład dach, co oznacza też ograniczenie zaplecza, na którym miały być zlokalizowane punkty gastronomiczne i handlowe - twierdzi Skóra. - To z nich klub miał czerpać zyski.
  Zmian było jeszcze kilka. Główna polegała na całkowitym rozebraniu wałów po starym stadionie.

  Koncepcja poprzednich władz firmy zakładała również zlokalizowanie po sąsiedzku hali sportowo-widowiskowej oraz hotelu z centrum gastronomicznym jako bazy na Euro 2012. A sama spółka Zagłębie Lubin miała zostać - wzorem Ruchu Chorzów i Manchesteru United - wprowadzona na giełdę, aby stamtąd uzyskać dodatkowe fundusze na stadion.

  Poza 100 mln zł, które KGHM przekazał na budowę stadionu, ówczesny prezes Zagłębia Lu-bin Robert Pietryszyn miał deklaracje finansowego wsparcia z urzędu marszałkowskiego we Wrocławiu i Totalizatora Sportowego.

  - Ostatecznie jednak ani urząd, ani Totalizator żadnych pieniędzy klubowi nie przekazały - informuje Wachnik. - To zmusiło nas do zweryfikowania projektu architektonicznego i poszukania oszczędności.
  Opcja budowy hotelu przy stadionie długo była aktualna. Prezes Jerzy Koziński rozmawiał o tym w kontekście bazy na Euro 2012 z prezydentem Lubina Robertem Raczyńskim. Niestety, bez skutków, a dziś jest już za późno, by rozpoczynać taką inwestycję.

  Wachnik nie wyklucza, że obok stadionu powstanie kiedyś hala sportowo-widowiskowa. Jednak to nie klub, ale lubińskie starostwo będzie inwestorem.

  Żeby mieć środki na utrzymanie stadionu, w 2009 roku Zagłębie Lubin sprzedało jego nazwę firmie Dialog.


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   >>

   LE (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 16

   Tyle się jebać z tak małym stadionem... szok!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo