Wrocław: Za mycie rąk trzeba płacić

  Wrocław: Za mycie rąk trzeba płacić

  Anna Gabińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław może zadziwić turystów płatną usługą. Po wyjściu z toalety trzeba myć ręce - ale też płacić.
  Będzie miał co opowiadać o Wrocławiu turysta, jeśli przyciśnie go potrzeba fizjologiczna gdzieś w połowie ul. Świdnickiej. I zostanie skierowany do pachnącego, czystego szaletu (adres: ul. Bożego Ciała 26) za kawiarnią Słodka Borówka, w którym jednak oddzielnie trzeba zapłacić za skorzystanie z kabiny, a oddzielnie za... umycie potem rąk.

  Ale sami wrocławianie też nie kryją zdziwienia sytuacją.
  - Co rusz mam awantury o to, że dodatkowo trzeba płacić - mówi Krystyna Krymska, która pracuje w szalecie przy ul. Bożego Ciała. - W zeszłym tygodniu jedna pani krzyczała, że to powinno być w cenie kabiny. Co ja mogę zrobić? Zawsze tak było, odkąd tu pracuję, czyli od pięciu lat. To miasto ustala cennik.

  Firmę do obsługi szaletu wybrał Zarząd Zasobu Komunalnego. - Rzeczywiście, w umowie mamy zapisane, że 1,20 zł kosztuje skorzystanie z kabiny, 60 groszy z pisuaru i 60 groszy za umycie rąk - wylicza Agnieszka Korzeniowska, rzeczniczka ZZK. Zaznacza, że w cenie 1,20 zł jest nie tylko zaspokojenie potrzeby fizjologicznej, ale też namydlenie, spłukanie i wytarcie dłoni. - 60 groszy za umycie rąk należy zapłacić wtedy, gdy wchodzi się do szaletu, bo pobrudziło się je podczas jedzenia np. lodów - tłumaczy Korzeniowska. Zapewnia, że przy podpisywaniu nowej umowy z firmą, która obsługuje 6 szaletów, ZZK zapis o myciu rąk zostanie doprecyzowany. - Obecna interpretacja firmy jest rzeczywiście niefortunna - przyznaje.

  Na pl. Solnym i pod kościołem Marii Magdaleny przy ul. Szewskiej (szalety Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta) w okienku informują nas, że w cenie 1 zł za kabinę mieści się skorzystanie z kranu i zlewu. - W tę cenę wkalkulowane jest użycie 12 litrów wody, która idzie na spłukanie sedesu po użyciu, ale też na umycie rąk - wyjaśnia Ewa Mazur, rzeczniczka ZDiUM.
  Na dowód tego, że za skorzystanie z kabiny w czasie nawet ponadprzeciętnym nie płaci się dodatkowo, pani z szaletu na pl. Solnym (nie chce się przedstawić, ale pracuje w zawodzie 18 lat) opowiada: - Właśnie po pół godzinie wyszedł pan, któremu pierogi na obiad zaszkodziły. A potem długo się mył przy zlewie. No i zapłacił tyle, co za kabinę.
  - To smutne, że mycie rąk to jakiś luksus - mówi Dagmara Wiencek, nauczycielka z Przedszkola nr 148 przy ul. Rogowskiej. - Nasze dzieci od pierwszego dnia wiedzą, że trzeba to robić kilka razy dziennie - wyjaśnia.

  Po toalecie, tramwaju i psie mamy ich na rękach miliony!

  Z prof. Andrzejem Gładyszem, kierownikiem kliniki chorób zakaźnych Akademii Medycznej we Wrocławiu, rozmawia Anna Gabińska

  Jak często należy myć ręce?
  Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Zawsze wtedy, gdy czujemy, że są brudne: po wyjściu z toalety, z tramwaju, po zabawie z psem. Mamy wtedy na rękach miliony groźnych drobnoustrojów. Mogą wywołać salmonellę, nawet wirusowe zapalenie wątroby typu A. To nie żarty!

  A co Pan sądzi o cenniku urzędu miejskiego w szalecie przy ulicy Bożego Ciała?
  To jakiś straszny absurd. Przecież można tak skalkulować cenę usługi, by umycie rąk było w nią wliczone. Nie rozumiem, jak można rozgraniczać te dwie czynności.

  Panie z szaletów przyznają, że tam, gdzie mycie jest płatne, ludzie rzadziej z tego korzystają.
  Otóż to! W naszym społeczeństwie nadal jest niska świadomość znaczenia tak prozaicznej czynności. Ale urzędnicy nie pomagają jej nabyć, ustalając taki cennik. ANA

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   opłata za toaletę?

   Mariusz Borkowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

   Przepraszam że jestem człowiekiem i mam metabolizm. A jakim prawem wychodzę na ulicę z pełnym pęcherzem to już nie potrafię wytłumaczyć, nic to więc, za karę zapłacę.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wprowadzić opłatę za lustro.

   wieszcz

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 10

   Proponuję jeszcze wprowadzić opłatę za skorzystanie z lustra w miejskim szalecie. A, co? Niestety, nie jest to mój pomysł. Pamiętam, że takie rozwiązanie funkcjonowało w latach 80-tych XX wieku w...rozwiń całość

   Proponuję jeszcze wprowadzić opłatę za skorzystanie z lustra w miejskim szalecie. A, co? Niestety, nie jest to mój pomysł. Pamiętam, że takie rozwiązanie funkcjonowało w latach 80-tych XX wieku w wc na Dworcu Głównym PKP w Jeleniej Górze. Ileż było przy tym awantur i grożenia, że zostanie wezwana milicja. Wynalazek polegał na tym, że w cenniku była usługa - "Korzystanie z lustra". Nie pamiętam już ile to kosztowało, pamiętam jedynie, że była to najdroższa pozycja w cenniku - lustro zaś wisiało nad umywalkami. Każdy z myjących ręce (też za dodatkową opłatą) mimowolnie zerkał w lustro. No i zaczynało się. Bo czujnemu oku babci klozetowej nic nie umknie. Wracając do kwestii pobierania opłat za mycie rak, to proszę niech urzędnicy nie mydlą oczu, że wszystko jest proste i jasne, tylko klient jest niekumaty, bądź brudas. Nie byłoby tej dyskusji, gdyby pozycja "mycie rąk" była w cenniku w jasny sposób wyszczególniona, np. "samo mycie rąk" - 60 gr. Jedno słowo, a ile wyjaśnia.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mycie?

   chytry (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

   CZESTE MYCIE SKRACA ZYCIE

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po co jakieś mycie rąk

   Kóltórnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   kultulalny człowiek wyciera w spodnie i idzie dalej

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama