Stronie Śląskie: Ruszyła budowa ośrodka dla psychicznie...

  Stronie Śląskie: Ruszyła budowa ośrodka dla psychicznie chorych

  Natalia Wellmann

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W poniedziałek oficjalnie ruszyła budowa Wojewódzkiego Centrum Długoterminowej Opieki Psychiatrycznej w Stroniu Śląskim. Będzie to jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w Polsce.
  Obiekt powstaje na bazie działającego zakładu opiekuńczo-leczniczego, choć jeszcze trzy lata temu wszystko wskazywało na to, że placówka może przestać istnieć. Siedem budynków już dawno nie spełniało żadnych wymogów, a koszt remontów, koniecznych do wykonania, był ogromny.

  - Zainwestujemy w ten ośrodek ponad 20 milionów złotych, co jest dowodem na to, że ma on dla nas ogromne znaczenie - mówi Zbigniew Szczygieł, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
  Nowoczesne Centrum powstanie w byłym budynku warsztatów terapii zajęciowej, który przejdzie prawdziwą metamorfozę. Dobudowane zostaną trzy skrzydła na potrzeby 350 chorych z całego Dolnego Śląska. Oprócz tego będzie tam administracja placówki i niewykluczone, że również ambulatorium internistyczno-chirurgiczne. Budowa ma potrwać do 2014 roku, ale pierwszy etap skończy się dwa lata wcześniej.

  Pracownicy nie kryją zadowolenia. Obecnie jest tu zatrudnionych około 280 osób i wszystko wskazuje na to, że dzisiaj mogą już spać spokojnie. - Widać, że nasza walka o istnienie placówki nie poszła na marne - cieszy się Hanna Robak, przewodnicząca NZZP Szpitala w Stroniu Śl. Joanna Chromiec, nowo powołana dyrektor, przyznaje, że to duże wyzwanie. - Ale najważniejsze, że możemy istnieć - dodaje i podkreśla, że placówka walczy o zwiększenie kontraktu z NFZ. W tym roku Fundusz płaci ok. 900 tys. zł miesięcznie za 318 chorych, podczas gdy pacjentów jest więcej. - Dziś straty wynoszą ponad milion zł i jeśli NFZ nie zwiększy nam kontraktu do 350 pacjentów, to możemy mieć kłopoty - podkreśla Chromiec.

  Wkrótce dolnośląski NFZ będzie miał do dyspozycji ponad 180 mln zł dodatkowych pieniędzy na lecznictwo w województwie. Jaka jest szansa, że część trafi do placówki w Stroniu?
  - Sądzę, że bardzo duża - zapewnia Jakub Szulc, wiceminister zdrowia. - Mam zapewnienie, że kontrakt na psychiatrię w Stroniu będzie zwiększany.

  Z inwestycji cieszy się też Zbigniew Łopusiewicz, burmistrz Stronia. Samorząd przejmie budynki po starym szpitalu i przeznaczy je na mieszkania. To transakcja wiązana, bo gmina przekazała na potrzeby nowego Centrum hektarową działkę.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   karygodne rzady burmistrza

   zbulwersowana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 110 / 82

   moze ktos mialby odwage napisac artykul o negatywach pana burmistrza Stronia sl? O wyprzedaniu stronia,utrudnianiu zycia mieszkancom i dzieciom niepelnosprawnym,o zalatwianiu pracy corce w CETiKu...rozwiń całość

   moze ktos mialby odwage napisac artykul o negatywach pana burmistrza Stronia sl? O wyprzedaniu stronia,utrudnianiu zycia mieszkancom i dzieciom niepelnosprawnym,o zalatwianiu pracy corce w CETiKu ktora jeszcze rok temu miala aspiracje byc przedszkolankom a teraz piastuje stanowisko menagera bez odpowiedniego wyksztalcenia?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   burmistrz się cieeszy

   mieszkanka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 110 / 117

   Pani Wellman mogłaby sobie oszczędzić pisania o burmistrzu, który zadłużył Stronie Śląskie na ogromną sumę. Nie mam pojęcia , kto na niego głosował, jednak nie należało to do rozsądnych wyborów....rozwiń całość

   Pani Wellman mogłaby sobie oszczędzić pisania o burmistrzu, który zadłużył Stronie Śląskie na ogromną sumę. Nie mam pojęcia , kto na niego głosował, jednak nie należało to do rozsądnych wyborów.
   Z pewnością Pan burmistrz cieszy się także z tego, iż budowany jest nowy dom kultury, który najprawdopodobniej będzie stał pusty, bo wszystkie działalności kulturalnie są likwidowane- z powodu cięcia kosztów.
   Ciekawi mnie tylko skąd pojawiły się pieniądze na wybudowanie drogi pod dom szanownego burmistrza czy też organizacje imprez kulturalnych, na których tenże burmistrz zachowuje się niekulturalnie.

   Z niecierpliwością odliczam dni do końca kadencji.
   Bez poważania.
   XXzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama