Region: Trwa Noc Kościołów

  Region: Trwa Noc Kościołów

  Paweł Gołębiowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Na Dolnym Śląsku trwa trzydniowa akcja pod nazwą Noc Kościołów. W czasie tego weekendu można do późnych godzin nocnych odwiedzać niektóre świątynie we Wrocławiu, Świdnicy i Henrykowie.
  W Świdnicy, oprócz katedry św. Stanisława i św. Wacława, są to kościoły św. Józefa i NMP Królowej Polski. Co ciekawe, zdecydowano się otworzyć nie tylko kościoły, ale także stare klasztory, krypty i mauzolea.

  W Henrykowie będzie można na przykład zwiedzić między innymi opactwo pocysterskie: Klasztor Księgi Henrykowskiej. Dzisiaj o godz. 21.30 zacznie się tam nocne zwiedzanie z przewodnikiem: kościoła, klasztoru, kaplicy seminarium i pustelni.

  Najwięcej do zaproponowania ma siedziba archidiecezji, czyli Wrocław. Od piątku do niedzieli wieczorami wędrować tam można wśród starych, chłodnych murów i uczestniczyć w przygotowanych specjalnie na tę okazję prelekcjach i koncertach z udziałem wybitnych muzyków.

  Udział w Nocy Kościołów zapowiedzieli nie tylko dostojnicy kościelni, jak metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski, biskup świdnicki Ignacy Dec i biskup kościoła grekokatolickiego Włodzimierz Juszczak, ale także między innymi przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

  Większość z nich pojawi się tylko we Wrocławiu, ale także świdniczanie i odwiedzający miasto będące siedzibą diecezji mogą spodziewać się mocnych wrażeń. W Świdnicy zaplanowano między innymi koncert muzyki włoskiej i recital skrzypcowy Krzysztofa Jakowicza.
  - Dzisiaj o godz. 18.30 w kościele NMP Królowej Polski (ul. Prądzyńskiego) odbędzie się msza w intencji Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich. Po niej, o godz. 19.30, zacznie się panel dyskusyjny: Kresy Wschodnie, Kościół, Wolność Demokracja - zapowiada ksiądz Łukasz Ziemski, rzecznik świdnickiej kurii biskupiej.

  Noce Kościołów nie odbywają się w Legnicy.
  - Główny organizator, czyli wrocławskie Radio Rodzina, nie zwrócił się do nas z taką propozycją. Może dlatego, że nie nadaje na terenie naszej diecezji - mówi ks. Piotr Nowosielski, rzecznik prasowy diecezji legnickiej.

  W Legnicy i okolicach lepiej słychać Radio Plus. Jego szef nie wyklucza zorganizowania podobnej imprezy.

  - Nie rozważaliśmy tego jeszcze, ale nie mówimy "nie". Dziękuję za inspirację - mówi Stanisław Obertaniec. - Trzeba będzie zaprosić do współpracy więcej podmiotów, ale pomysł jest do rozważenia.
  Współpraca AAG

  W nocy ciekawie

  Pomysł z otwieraniem nocą świątyń jest może niezwykły, ale wcale nie oryginalny. To kolejny sposób na to, żeby przyciągnąć więcej ludzi do kościołów.
  Dotychczas korzystały z niego przede wszystkim muzea. Noc Muzeów jest już popularna w całym kraju. Muzea przygotowywały na ten czas dodatkowe atrakcje, więc tysiące ludzi decydowały się na zwiedzanie zabytków. A na samym początku na nocne zakupy zapraszały klientów hipermarkety i wydawcy książkowych hitów.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama