Jeleniogórski sąd jest bardziej nowoczesny

  Jeleniogórski sąd jest bardziej nowoczesny

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Prawie 2 mln zł pochłoną w tym roku remonty sądów w okręgu jeleniogórskim. Podobną kwotę Ministerstwo Sprawiedliwości przeznacza na ten cel co roku.
  Modernizacja trwa już od kilku lat w budynku sądu przy ul. Wojska Polskiego w Jeleniej Górze. Duża część prac została wykonana. Do końca tego roku odnowione będą piękne, zabytkowe drzwi wejściowe do sal i gabinetów na parterze i pierwszym piętrze siedziby sądu.

  Wcześniej pomalowano tysiące metrów kwadratowych ścian w tym budynku. Wymieniono kafelki na podłogach i schodach, powieszono nowe lampy.
  - Nasza największa sala została już całkowicie zmodernizowana - informuje sędzia Andrzej Wieja, rzecznik sądu.

  Kraty, za którymi do tej pory siedzieli w tej sali oskarżeni, zostały zamienione na plastikową płytę. Jest nowa podłoga, odrestaurowane zostały krzesła i ławki dla publiczności oraz fotele sędziów. Zainstalowano również aparaturę do przeprowadzania wideokonferencji, których odbyło się już kilkanaście, m.in. z sądami w Hiszpanii, Niemczech i w Szczecinie.
  - Można prowadzić przesłuchania na odległość, gdy kłopotliwe jest sprowadzenie świadka czy biegłego do Jeleniej Góry - dodaje sędzia Wieja.Jest nowa podłoga, odrestaurowane zostały krzesła i ławki dla publiczności oraz fotele sędziów.

  Duże remonty w jeleniogórskim sądzie rozpoczęły się w 2001 roku, po pamiętnej strzelaninie na jego korytarzach. Brygada antyterrorystyczna zastrzeliła wtedy dwóch oskarżonych, którzy wzięli zakładnika i próbowali uciec. Od tego czasu pieniędzy na zabezpieczenia i remonty pojawiało się coraz więcej. Pierwszą inwestycją było urządzenie kosztem 1,3 mln zł na wspomnianej wcześniej sali tzw. strefy bezpieczeństwa. Planuje się jeszcze montaż windy dla osób niepełnosprawnych.
  W ubiegłym roku najwięcej, bo 1,7 mln zł, pochłonęły remonty w sądzie w Zgorzelcu i instalacja tam systemu przeciwpożarowego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama