Wrocław: Studenci z Politechniki tworzą superbolid (ZDJĘCIA)

  Wrocław: Studenci z Politechniki tworzą superbolid (ZDJĘCIA)

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław: Studenci z Politechniki tworzą superbolid (ZDJĘCIA)
  1/11
  przejdź do galerii

  ©Paweł Relikowski

  - Po raz pierwszy wzięliśmy udział w konkursie w ubiegłym roku - opowiada Michał Modzelewski, szef Teamu. Zaprezentowali wtedy wirtualny bolid, zaprojektowany w technologii 3D. I zajęli 7. miejsce.

  Pojazd, który powstaje w warsztatach Politechniki przy ul. Braci Gierymskich, to zupełnie nowa konstrukcja. Zakwalifikować się do Formula Student można przez internetowy konkurs, w którym w kwadrans trzeba odpowiedzieć na pytania zawarte na 150 stronach lub zdobyć uznanie komisji konkursowej. Studentom z Wrocławia udały się obie te sztuki.

  Bolid jest wykonany w 85 proc. z oryginalnych, projektowanych właśnie do niego części. Tylko 15 procent to seryjne podzespoły. Nawet felgi zostały specjalnie zaprojektowane i zrobione na zamówienie w Hiszpanii. - Każda część, każdy system został dokładnie przemyślany - zapewnia Modzelewski, a przytakują mu Andrzej Pawlak i Karol Kobiela. - Na przykład przy wahaczach liczyło się wszystko: od długości rurki po kąt nachylenia. Każde obliczenie wielokrotnie powtarzaliśmy.

  Bolid jest codziennie składany i rozkładany. Jak się śmieją członkowie Racing Teamu PWr, to dowód, że to, co pięknie wyglądało na komputerowym projekcie, w praktyce odbiega od teorii. Wystarczy minimalne odchylenie od projektu w zamówionej części, by trzeba było wprowadzać wiele zmian. I codziennie trzeba coś poprawić.

  Konkurs, w którym studenci zaprezentują swój projekt, składa się z 7 części: trzech statycznych i czterech dynamicznych. M.in. przekształcą się we właścicieli wirtualnej fabryki, produkującej 1000 bolidów rocznie i muszą przekonać komisję, że warto zainwestować w ich zakład. Muszą udowodnić, że prezentują High Tech, a nie produkcję garażową.

  Próby dynamiczne odbywają się na torze. - O prędkości nie mówmy, to nie jest samochód Formuły I. Za to osiąga 100 kilometrów na godzinę w cztery sekundy - mówi Modzelewski.

  Racing Team PWr na udział w konkursie wydał około 350 tysięcy złotych.
  Są jednak zespoły, które inwestują w swój projekt nawet pół miliona euro. Team poszukuje właśnie sponsorów, którzy np. sfinansują podróż do Wielkiej Brytanii. Szczegółowe informacje o wrocławskim zespole znajdziemy na: www.formulastudent.pl i na stronie: www.racing.pwr.wroc.pl

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama