Winni i niewinni

  Winni i niewinni korupcji

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Pierwszy proces o korupcję w piłce skończony. Są symboliczne wyroki skazujące i uniewinnienie.
  Wrocławski sąd uniewinnił we wtorek byłych piłkarzy Polaru Wrocław i Zagłębia Lubin z większości zarzutów postawionych im przez prokuraturę. To historyczny wyrok, bo kończy pierwszą w dziejach polskiego futbolu sprawę dotyczącą handlowania meczami. Śledztwo wszczęto w maju 2004 roku po artykułach prasowych.
  Od 2006 roku trwał proces, który - ze względu na stan zdrowia jednego z oskarżonych - został utajniony. Utajnione zostało też uzasadnienie wczorajszego wyroku.
  Przed sądem stanęło czterech byłych piłkarzy: Marek G. i Zbigniew M. (w 2004 roku grający w Zagłębiu Lubin) oraz Tomasz R. i Jacek S. (byli piłkarze Polaru Wrocław).
  Główny zarzut dotyczył meczu II ligi piłki nożnej z maja 2004 roku. Dwaj piłkarze Polaru mieli przyjąć od dwóch piłkarzy Zagłębia Lubin 25 tysięcy złotych za nieuczciwą grę i pomoc w zwycięstwie Zagłębia. Mecz rozegrany 8 maja 2004 r. zakończył się rzeczywiście zwycięstwem Zagłębia. Polar został rozgromiony aż 0:4.

  Sąd uniewinnił wszystkich oskarżonych o to przestępstwo. Całkowicie oczyszczeni z zarzutów zostali więc byli piłkarze Zagłębia. Wyroku wysłuchał tylko Zbigniew M., dziś zawodnik klubu jednej z niższych lig. Nie chciał go komentować. Powiedział tylko, że będzie dochodził odszkodowania od byłego piłkarza Polaru, który miał go obciążyć zeznaniami.
  Byli gracze Polaru skazani zostali na cztery miesiące więzienia w zawieszeniu na dwa lata tylko za jedno przestępstwo. W kwietniu 2004 mieli bezskutecznie namawiać dwóch piłkarzy drużyny Tłoki Gorzyce do ustawienia meczu. Spotkanie z 29 kwietnia 2004 roku Polar wygrał 2:1. Piłkarze, którzy nie dali się namówić na sprzedanie meczu, to Krzysztof Pyskaty i Dariusz Solnica.
  - Media powinny wykazywać więcej powściągliwości - komentował wyrok mecenas Mirosław Gadziński, obrońca jednego z uniewinnionych piłkarzy Zagłębia. - Sąd wspomniał o tym w uzasadnieniu wyroku - powiedział mecenas.

  Prokurator Tadeusz Potoka, autor aktu oskarżenia, zapowiada, że wystąpi do sądu o pisemne uzasadnienie wyroku.
  - Po jego lekturze zastanowię się nad apelacją - powiedział nam po wyroku. - To połowiczny sukces. Potwierdził, że korupcja w polskim futbolu jest - mówił, odnosząc się do wyroku skazującego dwóch piłkarzy.
  Śledztwo, wszczęte w maju 2004 roku przez Tadeusza Potokę, zapoczątkowało trwające do dziś gigantyczne postępowanie dotyczące korupcji w polskim futbolu.
  To ze sprawy - zakończonej wtorkowym wyrokiem - wyłączono materiały, które doprowadziły do zatrzymania ponad 120 osób.

  Kilkanaście z nich stanęło już przed sądem, kilkanaście innych zostało już skazanych - bo przyznały się do winy i dobrowolnie poddały karze.
  Różne wątki futbolowej sprawy badają policja, CBA i CBŚ. Niedawno w prokuraturze powołano specjalną grupę składającą się z czterech prokuratorów, która ma szybko dokończyć piłkarskie śledztwo. O sprawie mówił też w Sejmie posłom minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski. Z jego informacji wynika, że śledczy zebrali dowody obciążające większość klubów I i II ligi piłki nożnej.
  Kilka klubów na podstawie materiałów z prokuratury zostało już zdegradowanych do niższych lig. Wśród ukaranych - choć dotąd tylko nieprawomocnie - jest Zagłębie Lubin, którego dwaj byli zawodnicy zostali wczoraj uniewinnieni. Z ustaleń śledztwa wynika, że Zagłębie kupiło sobie awans z II do I ligi, przekupując piłkarskich sędziów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama