Wrocław: Uniwersytet współpracuje z Nokią. A inne uczelnie -...

  Wrocław: Uniwersytet współpracuje z Nokią. A inne uczelnie - z LG, Microsoftem i HP

  Małgorzata Kaczmar

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Będą wspólne badania, projekty, a studenci nie będą mieli problemów ze znalezieniem praktyk. W środę rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Marek Bojarski, podpisał z przedstawicielami firmy Nokia Siemens umowę o współpracę. Co to oznacza dla wrocławskiej uczelni?
  - Same plusy - twierdzi prof. Robert Olkiewicz, dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii na Uniwersytecie Wrocławskim. To głównie jego studentów, ścisłowców, obejmie program. - Po pierwsze, specjaliści z Nokii Siemens będą u nas gościć na wykładach, a nasi żacy będą odbywać zajęcia laboratoryjne w firmie. Po drugie, będą mogli zdobyć tam pierwsze szlify w zawodzie, idąc na praktykę. Po trzecie, zamierzamy wspólnie tworzyć projekty badawcze - wymienia dziekan.
  Dodaje, że w grę wchodzi także dofinansowanie wspólnych badań z kasy Unii Europejskiej. - Ale na to trzeba poczekać. Żebyśmy dostali pieniądze na badania, musimy najpierw opracować projekt - informuje.

  Podobne umowy o współpracy mają też inne wrocławskie uczelnie. Politechnika od poniedziałku zaczęła oficjalnie współpracować z firmą LG Electronics Wrocław.

  Politechnika ma podpisanych w sumie ponad 200 umów o współpracę z różnymi firmami- Co roku organizujemy na uczelni m.in. Korean Day, podczas którego studenci mają szansę porozmawiać z pracownikami naszej firmy o pracy i praktykach - wymienia Joanna Prasznic z LG Electronics Wrocław. - To okazja, by poznać koreańską kulturę i spróbować azjatyckich przy-smaków - mówi. Firma współpracuje także z naukowcami, np. wykonuje pomiary i testy na maszynach, które znajdują się w laboratoriach wrocławskiej uczelni.

  - Politechnika ma podpisanych w sumie ponad 200 umów o współpracę z różnymi firmami - opowiada Agnieszka Niczewska, rzecznik prasowy Politechniki Wrocławskiej. - Oprócz LG Electronics także z Volvo, Microsoftem i Nokią Siemens - wymienia.

  W tyle nie pozostaje Uniwersytet Ekonomiczny. Także ta uczelnia stawia na współpracę z wielkimi korporacjami. Największą z nich jest Hewlett-Packard.

  Prof. Robert Olkiewicz podkreśla, że taka współpraca daje możliwość ubiegania się o pieniądze z Unii Europejskiej.

  - Często jest jednym z głównych warunków dofinansowania projektu - wyjaśnia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama