Picasso nieodkryty

  Picasso nieodkryty

  MW

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  We wtorek w Leśnicy otwarta zostanie wystawa grafik Pabla Picassa.
  Z zawodu artysta, z zamiłowania kobieciarz i sympatyk sztuki cyrkowej. Zaczytywał się w mitologii greckiej, potem mieszał w swoich pracach antyczne motywy z erotyką. Takiego Pabla Picassa można od dziś oglądać we Wrocławiu.
  Trzydzieści grafik artysty zobaczymy we wrocławskim Centrum Kultury Zamek. Picasso narysował ich w ciągu całego swojego życia ponad dwa tysiące.

  Wszystkie prace słynnego kubisty, które zobaczymy we Wrocławiu, to oryginały.
  Pochodzą z prywatnej kolekcji kolekcjonera sztuki Dariusza Matyjasa. Na wystawie będą prezentowane pojedyncze grafiki, a także prace z trzech cykli: "Suita Vollarda", erotyki z serii "374" (chodziło o ilość pozycji erotycznych) i grafiki z cyklu powstałego na jubileusz wieży Eiffla.

  Najbardziej znamy Picassa jako malarza kubistę, twórcę takich obrazów, jak "Guernica" czy "Panny z Avignonu". Jednak grafika była dla niego nie mniej ważnym środkiem przekazu artystycznego.
  - Picasso to artysta kompletny. Rzeźbił, malował, zajmował się ceramiką i grafiką. Te ostatnie tworzył aż do swojej śmierci w 1973 roku - mówi Dariusz Matyjas.

  Na wrocławskiej wystawie znalazły się prace wykonane różnymi technikami: drzeworyty, linoryty, litografy i akwaforty. Warto zobaczyć cztery erotyczne staloryty (wykonane rylcem na stalowej płycie), które w latach 60. wywołały we Francji spory skandal. Rarytasem są też prace z cyklu "Suita Vollarda": na nich zobaczymy m.in. portrety marszanda artysty Ambroise'a Vollarda. Wśród wystawionych grafik znalazły się też odbitki, stworzone z okazji rocznicy powstania wieży Eiffla.

  Centrum Kultury Zamek (pl. Świętojański 1) we Wrocławiu. Wernisaż 29 lipca o godz. 19.
  Wystawa będzie czynna do 31 sierpnia. Bilety kosztują 6-10 zł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama