W Górach Wałbrzyskich powstanie najdłuższy tunel w Polsce

  W Górach Wałbrzyskich powstanie najdłuższy tunel w Polsce

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje wydrążenie dwóch tuneli w masywie Gór Wałbrzyskich - w rejonie Starych Bogaczowic koło Wałbrzycha. Jedna z budowli ma przebiegać obok tej miejscowości, a druga w pobliskiej wiosce Gostków.
  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje wydrążenie dwóch tuneli w masywie Gór Wałbrzyskich - w rejonie Starych Bogaczowic koło Wałbrzycha. Jedna z budowli ma przebiegać obok tej miejscowości, a druga w pobliskiej wiosce Gostków.

  - O planach wydrążenia tuneli słyszymy od co najmniej 15 lat - mówi Henryk Łuczak, sekretarz gminy Stare Bogaczowice. - Nie jesteśmy przeciwni tej inwestycji, ale najpierw niech się ona rozpocznie.


  Mieszkańcy Starych Bogaczowic nie ukrywają, że kiedy ruszy już budowa, chcieliby połączenia swojej miejscowości z drogą ekspresową S3. Budowy takiego łącznika nie planuje jednak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Na razie koncentruje się na przetargu, który ma wyłonić specjalistę w dziedzinie budowy tuneli. Ma zostać ogłoszony w lipcu.

  678 m długości ma tunel w Lalikach na drodze ekspresowej S69, pierwszy pozamiejski tunel drogowy w Polsce - Do jego zadań będzie należało nadzorowanie przygotowania projektu oraz budowy tuneli - wyjaśnia Joanna Wąsiel, rzeczniczka prasowa wrocławskiego oddziału GDDKiA.

  Będzie to inwestycja na niespotykaną dotychczas skalę w naszym kraju. Tunel w Gostkowie będzie miał długość 310 metrów. Z kolei tunel wytyczony obok Starych Bogaczowic - aż 2290 metrów. Będzie to najdłuższa tego typu budowla w Polsce! Na razie rekord należy do tunelu Emilia w Lalikach w gminie Milówka koło Żywca. Ma on długość 678 metrów. Włodarze Milówki przyznają, że nie było to łatwe przedsięwzięcie.

  2290 m będzie miał tunel w ciągu drogi ekspresowej S3 w okolicach Starych Bogdaczowic- Najpierw musieliśmy wybudować wodociąg, bo w trakcie budowy tunelu poprzecinane zostały żyły wodne - tłumaczy Józef Bednarz, wójt gminy Milówka. - Później były problemy z wykupem gruntu i pozbyciem się dużej ilości ziemi z drążonego tunelu. Jakoś się z tym jednak uporaliśmy.

  Na odcinku drogi ekspresowej S3 z dwoma tunelami z Legnicy do Lubawki, roboty mają ruszyć w IV kwartale 2011 roku. Zakończenie inwestycji zaplanowano na drugą połowę 2013 roku. Na razie, do czasu rozstrzygnięcia przetargu, przedstawiciele GDDKiA nie chcą ujawniać nawet szacunkowej wartości inwestycji.

  Wiadomo tylko, że zostanie zrealizowana zgodnie z wymogami ochrony środowiska.

  Na trasie mają powstać między innymi przejścia dla zwierząt oraz ekrany akustyczne. Budowa tuneli była koniecznością, by droga ekspresowa S3, która ma poprowadzić ze Świnoujścia do granicy z Czechami w Lubawce, nie przebiegała przez teren Parków Krajobrazowych - Rudawskiego lub Książańskiego.

  PeBeKa potrafi

  Tunel, jaki GDDKiA chce wydrążyć w Górach Wałbrzyskich, to wyzwanie. Ale Dolnoślązacy mogliby sobie z nim poradzić. Należąca do KGHM lubińska firma PeBeKa od lat wykonuje podobne zlecenia w kraju i za granicą. Drążyła ponad 7,3 km tuneli warszawskiej linii metra, tunel szybkiego tramwaju w Krakowie (170 m), drogowy tunel Hulanka w Bielsku-Białej (238 m), a ostatnio sztolnię dla rurociągów wody pitnej pod górą Chmielnik w Jeleniej Górze (392 m). Ekipa PeBeKa budowała zespół tuneli kolejowych w Algierii na linii Jijel - Ramdane Djamel. Ich łączna długość to 6640 metrów (najdłuższy, T4, ma 2669 m). Lubinianie wydrążyli też tunele szybkiej kolei podmiejskiej dla Ankary, stolicy Turcji. PeBeKa realizowało również tunele drogowe, m.in. tunel autostradowy Cheung Ching w Hongkongu, z dwoma bliźniaczymi otworami o długości 1500 m i przekroju 135 mkw. Lubińscy specjaliści odpowiadają też za długi na 912 m tunel drogowy Har Gilo w Izraelu. Dla górnictwa PeBeKa drąży szyby. Wczoraj KGHM poinformował, że najnowszy, SW4 w Kwielicach, został już zgłębiony do połowy. PeBeKa planuje udział w przetargu na tunel pod Górami Wałbrzyskimi.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Są dłuższe - kolejowe.

   dróżnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 126 / 112

   Ten będzie najdłuższym tunelem DROGOWYM w Polsce!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama