MŚ w RPA: Francja - Meksyk 0:2 (RELACJA)

Marek Kondraciuk
Meksyk pokonał Francję 2:0

ZOBACZ RELACJĘ NA ŻYWO NA STRONIE MUNDIAL.EKSTRAKLASA.NET - JAKBYŚ TAM BYŁ!

Po bezbramkowym remisie z ekipą Urugwaju reprezentacja Francji zmierzyła się w drugiej rundzie fazy grupowej z Meksykiem.

Francuzi od początku przejęli inicjatywę, narzucając ostre tempo. Już w 5 min pierwszą żółtą kartkę otrzymał Meksykanin Guillermo Franco za faul na Sidneyu Govou. Kontry Meksykanów były groźne. W 12 min bliski zdobycia gola był Franco. Na linii pola karnego "położył" zwodem Erica Abidala, ale strzelił nad poprzeczką. Nie minął kwadrans a oblicze meczu zmieniło się. Drużyna trenera Javiera Aguirre zaczęła atakować śmielej. Francuzi popełniali błędu w obronie, ale potrafili je szybko naprawić. W 18 minucie bramkarza Hugo Llorisa próbował zaskoczyć płaskim strzałem Carlos Salcido, ale chybił. Dziewięć minut później strzelił lepiej, sprawiając kłopoty francuskiemu bramkarzowi, ale i tym razem gola nie było.

Już w 31 min pierwsza zmiana w drużynie Meksyku. Za Carlosa Velę wszedł Pablo Barrara i kilkanaście sekund później omal nie zdobył gola. W powietrznym starciu z bramkarzem Llorisem piłka odbiła się o głowę Meksykanina, ale nie wpadła do siatki. W końcówce pierwszej połowy gra toczyła się według schematu atak za atak, ale klarownych sytuacji podbrakowych nie było. Do przerwy 0:0. Druga połowa zaczęła się podobnie jak pierwsza od ataków Francuzów. W 54 min Floren Malouda omal nie zaskoczył Pereza, który piąstkował na rożny. Prowadzenie zdobyli jednak Meksykanie! W 64 minucie Javier Hernandez otrzymał piłkę z głębi pola od Rafaela Marqueza i w sytuacji sam na sam minął Llorisa, strzelając do pustej bramki. To bramka numer 2.100 w historii mundiali. Meksykanie nie cofnęli się, tylko nadal atakowali. W 79 min było już 0:2! Szarżę Pablo Barrery powstrzymał faulem Eric Abidal i sędzia Khalil Ibrahim Al-Ghamdi poduktował karnego. Wykorzystał go płaskim strzałem wateran, 37-letni Cuauhtemoc Blanco.

Po tym ciosie Francuzi już się nie podnieśli. Nie potrafili przejąć inicjatywy i nie stworzyli zagrożenia pod bramką Pereza. Na mundialu w RPA przegrał pierwszy z siedmiu mistrzów świata.

Gole: 0:1 Hernandez (64), 0:2 Blanco (79, karny)
Francja: Lloris - Sagna, Gallas, Abidal, Evra - Govou (69, Valbuena), Toulalan, Diaby, Ribery - Malouda - Anelka (46, Gignac). Trener: Raymond Domenech.
Meksyk: Perez - Osorio, Moreno, Rodriguez, Salcido - Juarez (55, Hernendez), Marquez, Torrado, dos Santos, Vela (31, Barrera) - Franco (62, Blanco). Trener: Javier Aguirre.
Sędzia: Khalil Ibrahim Al-Ghamdi (Arabia Saudyjska). Widzów na Peter Mokaba Stadium w Polokwane 35.370.
Żółte kartki: Jeremy Toulalan, Eric Abidal (obaj Francja) - Guillermo Franco, Hector Moreno, Francisco Rodriguez, Efrain Juarez (wszyscy Meksyk).

Materiał oryginalny: MŚ w RPA: Francja - Meksyk 0:2 (RELACJA) - Dziennik Łódzki