Wałbrzych: Wyróżniona strefa ekonomiczna kusi inwestorów

  Wałbrzych: Wyróżniona strefa ekonomiczna kusi inwestorów

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wałbrzyska strefa ekonomiczna jest w czołówce świata. Eksperci uznali, że warto lokować w niej pieniądze.
  Brytyjskie wydawnictwo "Di Magazine" z grupy The Financial Times przeanalizowało ponad 700 miejsc na świecie, w których najlepiej ulokować inwestycję. W prestiżowym rankingu na czołowych lokatach znalazła się Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna Invest-Park.

  Wśród najlepszych stref w Europie zajęła wysokie, trzecie miejsce. Wyżej uplasowały się tylko strefy z Łotwy i Łodzi.


  Natomiast w rankingu światowym WSSE Invest-Park, została sklasyfikowana na miejscu 17. Zwycięzcą rankingu została strefa w Chinach..

  Wśród wyróżnionych polskich stref ekonomicznych, w światowym rankingu znalazły się również łódzka oraz Starachowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

  - Dla nas to niebywałe osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że większość z wyróżnionych w rankingu stref nie jest naszą bezpośrednią konkurencją - mówi Mirosław Greber, prezes WSSE Invest-Park.

  Dla nas to niebywałe osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że większość z wyróżnionych w rankingu stref nie jest naszą bezpośrednią konkurencjąW wałbrzyskiej strefie działają najbardziej znane firmy na świecie. Toyota MMP jest największym producentem podzespołów poza Japonią. Inwestorzy doceniają przede wszystkim zaangażowanie zatrudnianych ludzi. - Pierwszą rzeczą, jaką zauważyłem w TMMP, była właśnie energia i zaangażowanie pracowników - powiedział Carl Klemm, nowy prezes Toyoty podczas pierwszego spotkania z pracownikami firmy.

  Twórcy rankingu najatrakcyjniejszych miejsc do inwestowania na świecie brali pod uwagę kilka czynników. Oceniali między innymi: ekonomiczny potencjał, koszty działalności inwestorów, dostępność infrastruktury drogowej, udogodnienia dla inwestorów i promocję strefy.

  Całkowity obszar Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wynosi ponad 1667 hektarów. Poza województwem dolnośląskim, podstrefy są też w wielkopolskim i opolskim. Na terenie Wałbrzycha strefa zajmuje ponad 194 ha. Jest zagospodarowana w ponad 73 proc. W fabrykach pracuje ponad 29 tys. osób, z tego ponad 6 tys. w samym Wałbrzychu. Nakłady inwestycyjne przekroczyły 11,5 mld zł. Te liczby powinny niebawem jeszcze wzrosnąć, bo tylko od początku tego roku wydano 15 kolejnych zezwoleń na prowadzenie działalności w wałbrzyskiej strefie.

  Mirosław Greber ma nadzieję, że wysokie miejsce w rankingu przełoży się na wzrost liczby inwestycji. To zaś wpłynęłoby na tworzenie nowych miejsc pracy i spadek stopy bezrobocia w powiecie wałbrzyskim. Na koniec kwietnia wynosiła ona 19,3 proc.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama