Ważne
  Wrocław: Zapłacą Ci za studiowanie informatyki i fizyki

  Wrocław: Zapłacą Ci za studiowanie informatyki i fizyki

  Tomasz Targański

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Nawet po tysiąc złotych stypendium czeka na studentów informatyki i fizyki, ponieważ ministerstwo "zamówiło" te kierunki na dwóch wrocławskich uczelniach: Wyższej Szkole Zarządzania "Edukacja" oraz Uniwersytecie Wrocławskim.
  Uczelnie niepubliczne cieszą się obecnie podobnymi przywilejami jak te publiczne. Na równi z nimi mogą korzystać choćby z dofinansowania z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jednym z ważniejszych źródeł pomocy rządu dla szkół wyższych jest program kierunków zamawianych, uruchomiony w 2008 roku.

  Dla kogo pieniądze
  Pod koniec maja ministerstwo opublikowało listę uczelni, które otrzymają dofinansowanie. W całym kraju jest to 39 placówek szkolnictwa wyższego, w tym 32 uczelnie publiczne i 7 niepublicznych. Szkoły prywatne otrzymają około 60 mln zł na realizację swoich projektów.

  Spośród wszystkich uczelni na Dolnym Śląsku jedynie dwie otrzymają pomoc z ministerstwa: Uniwersytet Wrocławski oraz niepubliczna Wyższa Szkoła Zarządzania "Edukacja". Ta druga zdobyła uznanie urzędników projektem dotyczącym informatyki, którego wartość sięga 3,9 mln zł. To jeszcze jeden dowód na to, że uczelnie prywatne stają się coraz groźniejszą konkurencją dla uniwersytetów.

  - Pieniądze wykorzystamy na lepsze przygotowanie absolwentów do wejścia na rynek pracy, poprzez zajęcia dodatkowe. Poza tym planujemy zakup sprzętu komputerowego przeznaczonego do obróbki grafiki 2D i 3D. W projekcie zwróciliśmy także szczególną uwagę na zwiększenie liczby kobiet studiujących informatykę - mówi Maciej Nowak, pełnomocnik rektora WSZ "Edukacja" ds. promocji.

  Uczelnia planuje uruchomić z tych pieniędzy system stypendialny, który ma zwiększyć możliwości studiowania przez młodzież z ubogich rodzin. Dzięki projektowi połowa studentów informatyki, mająca najlepsze stopnie, otrzyma stypendium specjalne.

  W skali kraju
  Ogółem Wrocław otrzymał dofinansowanie na trzy projekty; wyprzedzają go jedynie Poznań (4), Gliwice (6) i Kraków (7). Poza wspomnianą już informatyką na Wyższej Szkole Zarządzania, największe pieniądze otrzymał Uniwersytet Wrocławski. Nieco ponad 3 mln zł ministerstwo przeznaczyło na projekt: "Zwiększenie liczby absolwentów fizyki i fizyki technicznej". Z kolei niemal 9 mln rząd przekaże na "Uatrakcyjnienie i wzbogacenie kształcenia oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunku biotechnologia".

  - Ministerstwo zdecydowało, że nagrodzi nasze projekty, ponieważ fizykę i biotechnologię uznano za strategiczne kierunki z punktu widzenia gospodarki. Poza tym są to studia bardzo trudne i wymagają prowadzenia kursów dokształcających dla studentów - mówi Jacek Przygrodzki, rzecznik Uniwersytetu Wrocławskiego.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Studia praktyczne

   elopo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   mi najbardziej odpowiadała wyższa szkoła bezpieczenstwa zreszta bardzo pozytywnie oceniona ostatnio przez specjalistów, szkoda ze musialem wyjechac ale moze kiedys tam wroce

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zamawiane na ii_uwr

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 14

   Artykuł nie wspomina, że studia zamawiane z informatyki są jeszcze na Uniwersytecie Wrocławskim - po prostu zeszłoroczny projekt obejmuje kilka rekrutacji, tę w roku 2010 też. Strona tych studiów:...rozwiń całość

   Artykuł nie wspomina, że studia zamawiane z informatyki są jeszcze na Uniwersytecie Wrocławskim - po prostu zeszłoroczny projekt obejmuje kilka rekrutacji, tę w roku 2010 też. Strona tych studiów: http://zamawiane.ii.uni.wroc.pl zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo