Uprościć wydawanie decyzji

  Uprościć wydawanie decyzji

  Karol Jan

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  - Lepiej regulować prawo całościowo, a nie speustawami - mówi w rozmowie z Marcinem Rybakiem Karol Jan.
  Z Karolem Jenem, prawnikiem i ekonomistą, szefem doradców sejmowej komisji Przyjazne Państwo, rozmawia Marcin Rybak


  Sejm przyjąć ma ustawę, która przyspieszy inwestycje chroniące przed powodzią. Są już specustawy dotyczące budowy dróg i inwestycji na Euro. A może lepiej ułatwić wszystkich inwestycje, a nie tylko te wybrane?

  To prawda, że lepiej regulować prawo całościowo, a nie speustawami. To nadzwyczajna sytuacja powodziowa wymusiła szybkie przyjęcie specustawy.

  Czy nie uważa Pan, że specustawy to sankcjonowanie patologii? Rozbudowane procedury uznajemy za normę, a upraszczamy je tylko dla inwestycji w wybranych dziedzinach, jakie uważamy za najważniejsze.
  Dokładnie tak jest. W takim samym duchu wypowiadali się też eksperci. Myśmy w komisji Przyjazne Państwo zajmowali się nowelizacją przepisów, które miałyby uprościć wszystkie procedury dotyczące prowadzenia inwestycji. Przygotowaliśmy dużą nowelizację prawa budowlanego. Zajmowaliśmy się też zmianami w ustawie o planowaniu przestrzennym.

  I jakie są efekty tych prac? Lepiej regulować prawo całościowo, a nie speustawami
  Sejm przyjął już nowelizację prawa budowlanego. To było półtora roku temu. Ona się nie spodobała m.in. architektom czy nadzorowi budowlanemu. Prezydent Lech Kaczyński skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał wciąż jeszcze nie wydał swojego rozstrzygnięcia. Ta ustawa skraca do minimum wszelkie procedury administracyjne związane z przygotowywaniem budowy. Likwiduje instytucję "pozwolenia na budowę". Trwają w tej chwili konsultacje społeczne nad projektem zmian w planowaniu przestrzennym. On też ma ułatwić i przyspieszyć procedury przygotowywania inwestycji.

  We Wrocławiu od dziewięciu lat przygotowywana jest budowa wału przeciwpowodziowego na osiedlu Kozanów. Sprawa utknęła w sądowo-administracyjnych przepychankach. Czy to normalne, by jakakolwiek inwestycja - ważna lub mniej ważna - była tak długo przygotowywana?
  Komisja Przyjazne Państwo zaproponowała projekt przepisów, które mają uprościć i przyspieszyć wydawanie wszelkich administracyjnych decyzji. Jest wzorowana na przepisach obowiązujących we Włoszech. Jeśli urzędnik przez trzy miesiące nie odpowie na podanie czy wniosek, to znaczy, że wydał zgodę. MAR

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama