Wrocław: Harcerze świętowali setne urodziny ZHP

  Wrocław: Harcerze świętowali setne urodziny ZHP

  Małgorzata Kaczmar

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Były spotkania po latach, wspomnienia i wspólne ognisko. Wczoraj na terenie ośrodka Rancho przy ul. Na Grobli spotkali się harcerze i zuchowie, by wspólnie obchodzić 100 lat ruchu harcerskiego.
  Na spotkanie przybył m.in. 81-letni emerytowany prawnik Nazim Rudkowski. Harcerzem został, gdy miał 9 lat. Oryginalne imię zawdzięcza matce.

  - Pochodzę z Wołynia. W przeszłości moi przodkowie musieli odeprzeć niejeden turecki atak - opowiada. - Moja prapraprababka zakochała się w Turku. Z małżeństwa nic nie wyszło, ale dziecku postanowiła nadać tureckie imię. To zapoczątkowało tradycję egzotycznych imion w naszej rodzinie - wyjaśnia. - W czasie okupacji nie miałem jednak lekko przez to moje imię - wzdycha.

  Harcerstwu pozostaje oddany od ponad 60 lat. I przyznaje, że choć zawsze był wierny kodeksowi harcerza, zdarzało mu się czasem narozrabiać. Doskonale pamięta, jak w 1946 wraz z kolegami wyjechał na wakacje. Nie spali pod namiotami, lecz na terenie PGR-u. Gospodarstwo obejmowało m.in. ogromny sad. - Postanowiliśmy spróbować jabłuszek - wspomina Rudkowski. - Potem zapakowaliśmy ogryzki do koperty i wysłaliśmy dyrektorowi PGR-u - mówi z uśmiechem pan Nazim.
  Podpułkownik rezerwy Krzysztof Majer, przewodniczący Harcerskiego Kręgu Seniorów, najlepiej wspomina obóz, na który pojechał... z Grekami.
  - Przy ognisku nie mieli sobie równych - wspominał.
  Wszyscy harcerze zapowiedzieli, że za rok znów spotkają się we Wrocławiu, świętując 101 urodziny.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   www.zhp.pl

   Druh (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 13

   Wszystkich "starszych druhów" zapraszam. Ciekawe rzecz się tam dzieją. Pomagajmy im na miarę swoich możliwości. Nam też dawniej pomagano. Czuwaj!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niech Wam gwiazdka pomyślności nigdy nie zagaśnie!

   hubertus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9

   Czuwaj Druhny i Druhowie! Ściskam Was serdecznie i życzę pomyślności w życiu osobistym, oraz zawodowym. Miejcie dalej werwę i zapał do działania, jak za dawnych młodych lat. Ja zostałem harcerzem...rozwiń całość

   Czuwaj Druhny i Druhowie! Ściskam Was serdecznie i życzę pomyślności w życiu osobistym, oraz zawodowym. Miejcie dalej werwę i zapał do działania, jak za dawnych młodych lat. Ja zostałem harcerzem mając 9 lat. Choć dziś nie udzielam się w ZHP, pozostanę harcerzem do końca życia. Czuwaj! Wasz Hubertus zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prawdziwe Harcerstwo to

   ZHR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 12

   ZHR

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sto lat ! Druhny i Druhowie!

   Czuwaj! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

   ZHP jest OK. Powodzenia!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama