Zjazd pierwszych absolwentów Politechniki (ZDJĘCIA)

  Zjazd pierwszych absolwentów Politechniki (ZDJĘCIA)

  Małgorzata Kaczmar

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zjazd pierwszych absolwentów Politechniki (ZDJĘCIA)
  1/8
  przejdź do galerii

  ©Paweł Relikowski

  Odznaczenia i nagrody przyznano w auli budynku A1 Politechniki. Z tą salą łączy się historia profesora Henryka Hawrylaka z Wydziału Mechanicznego. Podobno kiedy odbierał tu swój doktorat honoris causa, powiedział:
  - Pamiętam pierwszy bal, który odbył się w tej sali. Był 1946 rok, dekoracje z kolorowej bibuły wycinała i rozwieszała Jadwiga Grabowska. A ja jej pomagałem. I tak jest do teraz - skwitował z uśmiechem. Dziś Jadwiga Grabowska-Hawrylak, również absolwentka Politechniki Wrocławskiej, jest jego żoną.

  Na uczelni gościło ponad 40 absolwentów Politechniki. Organizator zjazdu i były rektor Jan Kmita: - Organizacja tej imprezy zajmuje cały rok. A ostatnie trzy miesiące przed zjazdem są naprawdę napięte. Tak się cieszę, że wszystko się udało - opowiada.

  Prof. Kmita nie ukrywał wzruszenia wspominając swoje początki na Politechnice Wrocławskiej: Było już po rozpoczęciu roku akademickiego. Wysiadł na dworcu Nadodrze i wsiadł do tramwaju linii 1, który jechał na pl. Grunwaldzki. W pojeździe zagadnął jednego z pasażerów i zwierzył mu się ze swoich planów. - Nie wiem tylko, czy mnie jeszcze przyjmą na studia - martwił się. Okazało się, że on i jego rozmówca wysiadają na tym samym przystanku.

  - Gdyby pan miał jakiekolwiek problemy na uczelni, proszę dać mi znać - powiedział mężczyzna, który okazał się jednym z profesorów na Politechnice.

  Podobnych wspomnień z pierwszych lat uczelni były dziesiątki. Spotkali się absolwenci wydziałów: architektury, budownictwa, chemii, elektrycznego i mechanicznego. Wracały wspomnienia z młodości. Niektórzy witali się wylewnie, spotykając się znów po kilkudziesięciu latach rozłąki.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama