Ważne
  Wrocław: 7 dni do premiery "Turandot"

  Wrocław: 7 dni do premiery "Turandot"

  Katarzyna Kaczorowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dopadła mnie koleżanka. - Ty, o co chodzi z tym szarfiarzem? Czytam i czytam, i doczytać nie mogę. Najpierw chciałam jej zrobić awanturę, że nie umie czytać ze zrozumieniem, ale potem uderzyłam się we własną pierś - osiągnęłam taki poziom identyfikacji z rolą, że uznałam, iż wszyscy wiedzą, co robi szarfiarz.
  Nie wiedzą. Więc wyjaśniam: będzie nas pięćdziesięciu czterech. I wyruszając na poszukiwanie imienia Księcia, znajdziemy na widowni szarfy z różnymi imionami. Stanę twarzą w twarz z widzami! A jak już znajdę swoją szarfę, to razem z pozostałymi pięćdziesięcioma szarfiarzami będę szła trzymając ją w rękach do środka sceny. I kiedy uklękniemy przed Księciem, on zaśpiewa "Nessun dorma".

  - Kiedy usłyszycie "vincero", łagodnie unosicie szarfy do góry i opuszczacie w dół. Przy drugim "vincero" ten gest powtarzają osoby o nazwiskach od A do K, przy trzecim "vincero" od L do Y - tłumaczy Michał Znaniecki, reżyser "Turandot". Pierwsza próba chyba nie wyszła nam najlepiej, bo słyszę zza pleców głos: - Panowie, wolniej, wolniej. Ja wiem, że do tego się dojrzewa, ale uczcie się już teraz. Kiedyś wam się przyda.

  W tłumie słychać śmiech i cichą ripostę: - Ale dziewczyn nie ma.
  A ja już wiem, że praca statysty to ciężki kawałek chleba. Im bliżej premiery, tym mam większego stracha, że coś mi nie wyjdzie, że pomylę krok albo w najmniej odpowiednim momencie zacznę się śmiać. I zaczynam rozumieć, co Znaniecki miał na myśli, mówiąc o poczuciu odpowiedzialności wobec tysięcy widzów za spektakl.

  "Turandot" pod patronatem "Gazety Wrocławskiej", 18, 19 i 20 czerwca. Stadion Olimpijski we Wrocławiu. Bilety w kasie opery

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo