Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Migała: Pogodę przewidzieć można w granicach tygodnia

Krzysztof Migała
Wrocławianie szukają ochłody w fontannie na pergoli
Wrocławianie szukają ochłody w fontannie na pergoli Fot. Paweł Relikowski
Dr. hab. Krzysztof Migała, Kierownik Zakładu Ochrony Atmosfery Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego, opowiada o anomaliach pogodowych.

W tym roku maj był pochmurny. Czy można to traktować jako zły znak?
Przyzwyczailiśmy się już do tego, że w długi majowy weekend zaczyna się lato, ale nie jest to przecież normą. Choć przesądy ludowe mówią co innego, nie powinniśmy się sugerować majową pogodą.

Czy można już coś powiedzieć o pogodzie w wakacje?
Najdokładniej można przewidzieć pogodę w granicach tygodnia, ewentualnie dwóch. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że przez najbliższe 2-3 tygodnie na Dolnym Śląsku powinna utrzymać się słoneczna pogoda. Po weekendzie skończą się we Wrocławiu upały, ale mimo to do końca czerwca będzie pogodnie. Niestety, na dalsze miesiące pogodę można prognozować tylko w niewielkim stopniu, bo zależy to od zjawisk, których w żaden sposób nie można przewidzieć.

W takim razie, jak wyglądają prognozy na nadchodzące lato w skali globalnej?
Na pogodę w Europie wpływają przede wszystkim niż islandzki i wyż azorski. W tym roku wyż azorski jest bardzo silnie rozbudowany i będzie odpierał chłodny niż z północy. Jeśli wyż azorski nadal będzie tak silny tego lata, temperatury na południu Europy mogą być wyższe niż normalnie. W Hiszpanii i na południu Włoch oznacza to słoneczną, bezchmurną pogodę. My możemy oczekiwać, że silny wyż może powstrzymać nadciągające z północy opady, więc prawdopodobnie będziemy mieli pogodne lato. Teraz możemy powiedzieć, że lipiec będzie ciepły, a temperatury nie będą niższe niż w zeszłym roku, kiedy średnia dla lipca wyniosła 19,7 stopnia.

A czy można już coś powiedzieć o sierpniu?
Jest to pytanie, na które nikt nie zna odpowiedzi. Ale ponieważ przewidujemy, że lipiec będzie cieplejszy i mamy do czynienia z silnym wyżem azorskim, istnieje szansa na ładną pogodę. Generalnie od kilkunastu lat utrzymuje się taka tendencja, że miesiące letnie są cieplejsze niż w trzech poprzednich dekadach. Średnia temperatura z miesięcy lata minionego roku, czyli czerwca, lipca i sierpnia, wyniosła 18,33 stopni. Choć tamto lato zaczęło się deszczowo, to w stosunku do wieloletnich pomiarów dla tych miesięcy z lat 1971-2000 temperatury były wyższe.

Rozmawiała Aleksandra Buba

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska