Kowary straszą Romami

  Kowary straszą Romami

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Mieszkańcy Kowar od kilku tygodni są bardzo podminowani. Z ust do ust przekazują sobie informację, że kilkudziesięciu nowych Romów osiedli się w ich miasteczku. Ktoś podobno widział już nawet autobus, z którego wysiadali nowi mieszkańcy.
  Ktoś inny wie, że osiedlą się na terenie po wyburzonych halach dawnej fabryki, a nowe domy zostaną im pobudowane za pieniądze Unii Europejskiej.

  Sama myśl o tym, że w Kowarach przybędzie Romów, wiele osób przyprawia o dreszcze.
  Dodatkowo sprawę osiedlenia zaognia fakt, że kowarski samorząd dla Romów robi naprawdę dużo.

  - Program pomocy Romom prowadzimy od 7 lat i widać pierwsze efekty. Większość starszych mieszkańców umie już czytać i podpisać się na dokumentach - wyjaśnia Wiesława Kuchejda, kierowniczka referatu spraw obywatelskich w Urzędzie Miejskim Kowar.

  Jeszcze w 2004 roku do szkoły chodziło tylko 10 romskich dzieci, a obecnie do szkół uczęszcza już ponad 40 uczniów, w tym kilku gimnazjalistów. Dwuletni projekt pomocy Romom "Zwykłe szanse dla niezwykłych ludzi", by umieli się lepiej odnaleźć w społeczeństwie, realizuje również Miejski Ośrodek Kultury. - Są to zajęcia muzyczne, językowo-teatralne, edukacyjno-wychowawcze - wylicza Dariusz Kaliński, dyrektor MOK. W Kowarach powstała nawet specjalna strona internetowa "Cygańska wyspa".

  Mieszkańcy Kowar czasami wręcz z zawiścią patrzą na pomoc, na jaką mogą liczyć RomowieBurmistrz Mirosław Górecki dodaje, że gmina kupuje romskim dzieciom podręczniki i przybory szkolne, aby miały lepsze warunki do nauki. Najbardziej go denerwuje, że ktoś rozpuszcza plotki o sprowadzaniu do Kowar kolejnych romskich rodzin. - Takiego planu nigdy nie było, nie ma i nie będzie - mówi stanowczo. Ale plotka jednak poszła w miasto i zaczęła żyć własnym życiem. Ciężko z nią walczyć, bo każdy wie swoje.

  Mieszkańcy Kowar czasami wręcz z zawiścią patrzą na pomoc, na jaką mogą liczyć Romowie. W ubiegłym roku za 90 tysięcy złotych zostały przeprowadzone remonty budynków, w których zamieszkują Romowie. W tym roku na ten cel jest 50 tys. zł.

  - Potrzebujemy łazienki i ciepłej wody - mówi Stanisław Góral, który razem z 8-osobową rodziną ma dwupokojowe mieszkanie. Z kolei Barbara Lolo ma nadzieję, że w jej mieszkaniu zostaną jeszcze wymienione okna.

  Oboje słyszeli plotkę. Mają nadzieję, że im nie zaszkodzi w stosunkach z władzami i mieszkańcami. Do tej pory żyli w zgodzie z innymi i wierzą, że tak pozostanie.

  Współpraca: PEKA, SIYA
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama