Chcesz głosować, idź do urzędu po kwitek

  Chcesz głosować, idź do urzędu po kwitek

  Maksymilian Józak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Tylko do jutra można się dopisać do spisu wyborców. Za najstarszych mogą głosować pełnomocnicy.
  1300 osób dopisało się dotąd do spisów wyborców we Wrocławiu. Dzięki temu - choć nie są zameldowani w mieście - będą mogli głosować tutaj w wyborach prezydenckich 20 czerwca.

  Spóźnialscy do spisu wyborców dopisać się mogą jeszcze tylko do czwartku. Do urzędu trzeba się zgłosić z dowodem osobistym. - Wielu studentów obudzi się pewnie ostatniego dnia - przypuszcza Justyna Łękowska z magistratu.

  Także do czwartku można składać wnioski o to, by przy głosowaniu reprezentował nas pełnomocnik. Z jego pomocy po raz pierwszy w tym roku mogą skorzystać m.in. osoby niepełnosprawne oraz te, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat.


  Jak potem sprawdzę, czy ktoś zakreślił tę osobę, co chciałamJednak wraz z wejściem w życie nowego zapisu rodzą się wątpliwości. Helena Mąka z Wałbrzycha jest już po osiemdziesiątce. Słyszała o możliwości wyznaczenia pełnomocnika. I nawet byłoby to jej na rękę, bo ma trudności z chodzeniem. Ale chce głosować sama.

  - Jak potem sprawdzę, czy ktoś zakreślił tę osobę, co chciałam - zastanawia się kobieta. - Nie będę ryzykować, bo każdy głos się liczy.

  W Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu przyznają, że rzeczywiście nie da się tego zweryfikować. - Nie ma możliwości potwierdzenia, czy pełnomocnik zagłosował zgodnie z wolą wyborcy - mówi Ewa Frąckowiak, rzeczniczka urzędu w Wałbrzychu. - Jedyna możliwość to wybrać taką osobę, której po prostu możemy zaufać.

  Z kolei do 18 czerwca, czyli przyszłego piątku, do urzędu w miejscu swojego zameldowania zgłaszać się mogą osoby, które w dniu wyborów będą poza swoim miastem. Otrzymają wówczas zaświadczenie o prawie do głosowania w dowolnym miejscu. Będzie ważne podczas I i II tury.

  Współpraca: SIYA


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do jakiego Urzędu?

   tt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   j/w

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama