Nie pojedziesz pociągiem z Jeleniej do Przemyśla

  Nie pojedziesz pociągiem z Jeleniej do Przemyśla

  Alina Gierak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Nie udało się obronić bezpośredniego połączenia kolejowego Jelenia Góra - Przemyśl przez Węgliniec, Legnicę, Kraków, Katowice. 1 czerwca pociąg zniknął z rozkładu jazdy PKP Intercity. Stało się to zaledwie po 9 miesiącach od uruchomienia połączenia. - Szkoda, bo planowałem podróż tym pociągiem latem - mówi Janusz Kluk, maturzysta z Jeleniej Góry.
  Na szczęście pozostawiono bezpośrednie połączenie Jelenia Góra - Warszawa, czyli dawny skład "Karkonosze". Dzięki temu jeleniogórzanie i turyści dojadą bez przesiadek do Jeleniej i do stolicy.
  Wśród 44 połączeń zlikwidowanych przez PKP Intercity są także trasy Wrocław - Olsztyn i Wrocław - Białystok. To utrudni Dolnoślązakom poruszanie się po kraju. Powodem ograniczeń są finanse. Intercity wycofało z rozkładu najbardziej nierentowne połączenia.


  Jeleniogórzanom zostaną tylko dwa pociągi dalekobieżne - do Gdyni i do Warszawy. - Nie składamy broni - mówi Grzegorz Oleś z Komitetu Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych. - Będziemy walczyć o przywrócenie połączenia Jelenia Góra - Przemyśl od następnego roku - zapowiada.

  Ponieważ ustalanie rozkładu na 2011 rok zaczyna się we wrześniu, Komitet już teraz zamierza przystąpić do zbierania podpisów za uruchomieniem tego połączenia. Jest szansa, że jeśli nie zrobi tego Intercity, to może podejmie się Interregio. Do tego przewoźnika Komitet zwrócił się z taką propozycją, ale do tej pory nie otrzymał odpowiedzi.

  Komitet będzie też zbierał podpisy za uruchomieniem dwóch kolejowych połączeń: Jelenia Góra - Węgliniec - Szczecin oraz Jelenia Góra- Lublin. Trwają rozmowy o uruchomieniu trasy Kłodzko - Jelenia Góra - Zgorzelec. - Trudna sytuacja finansowa kolei nie zwalnia nas ze starań o polepszenie dojazdu do Jeleniej Góry - mówi Oleś.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pkp

   rys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 11

   Niech likwidują...z Wrocławia przez 2 lata z 30 pociągów zabrali.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama