Świdnica: Place zabaw tylko dla mieszkańców

  Świdnica: Place zabaw tylko dla mieszkańców

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  - Kilka dni temu szedłem z córką na spacer i chcieliśmy jak zwykle pobawić się na pobliskim placu zabaw - opowiada Jacek Iwancz, ze Swidnicy, tata 8-latki. - Jednak córka, zamiast pohuśtać się huśtawce stanęła przed zamkniętym ogrodzeniem i zdziwiona spytała co się stało.
  Plac zabaw przy ul. Księcia Bernarda 9-11-13-15 na osiedlu Zawiszów w Świdnicy został ogrodzony, a na płotku zawieszono sporą tabliczkę informującą kto może się na nim bawić. A mogą tylko dzieci tego jednego budynku. Zarządca tłumaczy, że budynek i plac zabaw są prywatne i to wspólnota płaci za ewentualne zniszczenia.

  To oburzyło Jacka Iwancza. Napisał apel do mieszkańców, by plac otworzyć. Zarząd spółdzielni choć na temat "placu zabaw tylko dla wybranych" ma podobne zdanie nie zamierza swoich zamykać.
  - Przecież t budynek wśród bloków, żadne strzeżone osiedle. Nie rozumiem czemu ma to służyć. Jako spółdzielnia wybudowaliśmy na osiedlu 6 placów zabaw i wszystkie są dla wszystkich niezależnie od miejsca zameldowania - dodaje Wiesław Salus.

  To ważne, tym bardziej, że w miastach takich miejsc brakuje. Poprawi się sytuacja w Wałbrzychu. Trzy duże place zabaw mają powstać w tym roku. Na razie urzędnicy sprawdzają, w których częściach miasta sa najbardziej potrzebne. - Zwłaszcza w starszych dzielnicach takich miejsc brakuje - mówi Kazimierz Tatyniec z Sobięcina.

  O nowoczesny plac zabaw wzbogaci się też sąsiednia gmina - Boguszów Gorce. Miasto zdobyło ponad 115 tys. zł dotacji w ramach rządowego programu "Radosna szkoła". Zostaną one w całości przeznaczone na budowę nowoczesnego placu zabaw przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 1. Inwestycja zostanie zrealizowana jeszcze w tym roku, a jej całkowity koszt przekroczy 265 tys. zł. Plac zabaw będzie wyposażony w certyfikowane urządzenia, pomocne np. podczas zajęć sportowych.

  W Świdnicy, gdzie jest 17 placów zabaw, którymi zarządza urząd, na razie nie planuje sie budowy nowego. - Do 2009 r. zajmowaliśmy się wymianą urządzeń zabawowych, a także urządzaniem nowych obiektów. Powstał m.in. W sumie na przestrzeni ostatnich lat na doposażenie i nowe miejsca do zabaw wydaliśmy ok. 700 tysięcy złotych - mówi Stefan Augustyn z Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
  Współpraca SIYA

  Plac zabaw również dla dorosłych

  W Stroniu Śląskim działa plac zabaw, z którego mogą korzystać nie tylko dzieci, ale także dorośli. Przy ul. Krótkiej wraz z nowoczesnym placem zabaw dla dzieci zbudowano ścieżkę zdrowia z przyrządami gimnastycznymi dla ich opiekunów. Rodzice lub dziadkowie mogą czuwać nad swoimi podopiecznymi i jednocześnie dbać o własną kondycję fizyczną. Budowa placu zabaw kosztowała 40 tys. zł i została sfinansowana po połowie przez gminę oraz spółdzielnię. 20 tys. zł za ścieżkę zdrowia gmina zapłaciła ze swojego budżetu.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama