Wrocław: Kardynał Gulbinowicz 60 lat służy Bogu

  Wrocław: Kardynał Gulbinowicz 60 lat służy Bogu

  Małgorzata Kaczmar

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wielki jubileusz miał w sobotę kard. Gulbinowicz. Do katedry przybyły tysiące wrocławian
  Kardynalska czapka, czerwony dywan i uroczysta msza. W sobotę o godz. 11 we wrocławskiej katedrze na Ostrowie Tumskim zaczęła się jubileuszowa msza św. kardynała Henryka Gulbinowicza. Jubileuszowa, bo w tym roku kardynał obchodzi 60-lecie kapłaństwa, 40-lecie biskupstwa oraz 25-lecie kardynalatu. Na twarzy Gulbiego, jak go pieszczotliwie nazywają wrocławianie, uśmiech ustępował miejsca łzom i wzruszeniu.

  Świątynia pękała w szwach. Wiernych było tyle, że część z nich stała przed kościołem i słuchała mszy z głośników. Na uroczystości pojawili się kard. Joachim Meisner, metropolita Kolonii urodzony we Wrocławiu, kard. Franciszek Macharski, prymas-senior Józef Glemp, politycy, przedstawiciele policji, wojska i straży miejskiej. Kazanie wygłosił prymas Józef Kowalczyk.

  - Błogosławiony i szczęśliwy ten człowiek, który został przez Pana wezwany i wybrany do szczególnej służby - podkreślał. - Służba ta jest ściśle związana z historią zbawienia, ze zbawczymi planami Boga na ziemi. Od tych, których Pan powołuje i przeznacza do swojej służby, pragnie, aby przez ich posługę Jego zbawcze plany mogły się urzeczywistniać na ziemi.

  Arcybiskup Kowalczyk wymieniał także podczas kazania zasługi kard. Gulbinowicza dla Wrocławia i Dolnego Śląska:

  - Przygotowania wiernych do spotkania z papieżem Janem Pawłem II, nawiedzającym dwukrotnie Wrocław, przygotowanie i organizacja dwóch europejskich spotkań młodych wspólnoty Taizé - wyliczał. Do listy zasług dodał też przygotowanie i udział w 46. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym, drugą peregrynację kopii obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej, przygotowanie i udział w obchodach Milenium Archidiecezji Wrocławskiej, a także pomoc opozycjonistom w stanie wojennym.
  Po uroczystej mszy wierni mogli złożyć Jubilatowi życzenia.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak się gulbi wkurwi,

   interesant (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 56

   , wypierdoli z kurii!


   Za jego oficjalnej kadencji tak właśnie mówiono w kuluarach. To było swego czasu popularne powiedzonko... i jakże prawdziwe.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   97 % katolików ...

   konkwiskator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 50

   Zbawcze plany Pana na ziemi są zatrważające co pokazuje historia i życie codzienne , jeżeli to dobry Bóg rządzi to gratuluje GŁUPOTY

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przykre ale prawdziwe

   padoq (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 36

   Szkoda ze nie ludziom

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama