Dolny Śląsk: Zaczęto wypłacać zasiłki dla powodzian

  Dolny Śląsk: Zaczęto wypłacać zasiłki dla powodzian

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Na Dolnym Śląsku rusza pomoc dla poszkodowanych w powodzi. Gminy zaczęły już wypłaty zasiłków dla rodzin, które ucierpiały w kataklizmie. Mogą dostać do 6 tys. zł.
  Na razie do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego zgłoszono 422 wnioski o wsparcie. Chociaż - jak mówił wczoraj wojewoda Rafał Jurkowlaniec - na pewno będzie ich więcej.

  Do tego każde dziecko, uczące się w szkole bądź w zerówce, dostanie 1000 złotych.
  Niedługo zacznie się też wypłata zapomóg na odbudowę albo remont domu lub mieszkania. Przy wypłatach do 20 tysięcy złotych nie będzie konieczne szacowanie zniszczeń przez rzeczoznawcę.
  Jak mówił wczoraj na konferencji prasowej wojewoda Rafał Jurkowlaniec, wystarczą faktury i zdjęcia, dokumentujące zniszczenia spowodowane powodzią. Na większe kwoty - od 20 do 100 tysięcy złotych - potrzeba opinii rzeczoznawcy.
  Wojewoda wyznaczył listę rzeczoznawców, którzy szacować będą wartość szkód. - Na tej liście jest 20 osób - mówi Barbara Skultecka, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego.
  Po wycenie szkód wypłacane będą pieniądze. Najpierw 50 procent wycenionych przez eksperta kosztów remontu. Reszta - po przedstawieniu faktur. Jeśli tych jednak nie będzie, zaliczkę trzeba będzie oddać.
  - U nas wypłata sześciotysięcznych zasiłków już ruszyła - mówi wiceburmistrz Jelcza-Laskowic Tomasz Kołodziej. - Nie ma wielkich biurokratycznych wymogów. W ośrodku pomocy społecznej powodzianie muszą tylko wypełnić prosty, jednostronicowy formularz z podstawowymi danymi.
  Jeszcze wczoraj pisaliśmy, że wypłata odszkodowań jest o wiele bardziej skomplikowana, bo urzędnicy oczekują wypełnienia kilkunastostronicowego formularza. - Rzeczywiście, tak interpretowaliśmy wstępne wytyczne z ministerstwa - przyznaje Kołodziej. - Wczoraj przysłano nam dodatkowe wyjaśnienia. Okazało się, że wystarczy uproszczony formularz, w którym większość rubryk wypełnia sam pracownik socjalny.
  - Nie robimy żadnych biurokratycznych problemów - zapewnia też burmistrz Oławy Franciszek Październik. - W przyszłym tygodniu zaczniemy też wypłacać już pieniądze na remont mieszkań i domów do 20 tysięcy złotych. Porozumiemy się z rodziną co do kwoty, a potem rozliczą się fakturami.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama