Ważne
  Jelenia Góra: Inwestują w kulturę

  Jelenia Góra: Inwestują w kulturę

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Ten rok stanie się przełomowy dla ważnych jeleniogórskich instytucji kultury. Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej zmienią swój wizerunek na nowoczesny i odzyskają dawny blask. Najszybciej przekonają się o tym widzowie Zdrojowego Teatru Animacji w Cieplicach.
  Wkrótce ruszą także prace w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze oraz Jeleniogórskim Centrum Kultury.
  Najbardziej zaawansowany jest remont zabytkowej, XIX-wiecznej siedziby Teatru Zdrojowego w Cieplicach. W najbliższym czasie rozebrany zostanie dach nad widownią. - Pozostanie wówczas zmontowanie konstrukcji nośnej dachu i podstawy sceny - mówi Bogdan Nauka, dyrektor Zdrojowego Teatru Animacji. Nowy dach będzie ważył 26 ton.

  Na widowni już pracują konserwatorzy zabytków. Jeśli w trakcie prac nie odkryją na ścianach nieznanych wcześniej dzieł sztuki, to pracę zakończą wiosną przyszłego roku. Pierwsze spektakle w odnowionym obiekcie obejrzymy w maju lub czerwcu 2011 r.

  Remont pochłonie blisko 3 mln euro, z czego prawie 2 mln euro pochodzą z tzw. funduszy norweskich.
  W Jeleniej Górze ruszają remonty placówek kultury. Modernizacja i nowy sprzęt kosztują 20 mln zł
  Nowoczesną siedzibę będzie miało wkrótce również Muzeum Karkonoskie. Obiekt ma już prawie 100 lat i od dawna wymagał dostosowania do standardów XXI wieku. Uda się to dopiero teraz dzięki pieniądzom Unii Europejskiej. Kosztem ponad 10 mln zł muzeum zostanie wyremontowane. Powstanie też nowe skrzydło. Zyska dodatkowo 2400 mkw. powierzchni. - Dzięki temu powiększy się miejsce na wystawy i magazyny - cieszy się Gabriela Zawiła, dyrektor placówki.
  Muzeum ma 25 tys. eksponatów, ale na stałej wystawie prezentowanych jest jedynie 1300. Ponadto powstaną obszerna recepcja, sklepik i szatnia. Do nowego skrzydła będzie prowadził przeszklony łącznik, a gości już przy wejściu przywita wierny model chałupy karkonoskiej. Połowę pieniędzy na rozbudowę udało się pozyskać z Unii Europejskiej. Drugą część da urząd marszałkowski.
  Jeszcze w czerwcu rozpocznie się remont kolejnej dużej placówki kultury w mieście - Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. Bankowej. Miasto pozyskało na ten cel 5,6 mln zł z Unii Europejskiej. Ze swojego budżetu dołoży milion złotych.

  - Obiekt zostanie kompleksowo odremontowany i unowocześniony - mówi prezydent miasta Marek Obrębalski.

  W planach jest przebudowa i remont elewacji, dachu i piwnic. Wykonana zostanie termo-modernizacja, wymienione instalacje, zmodernizowana sala widowiskowa z zapleczem technicznym, czyli tzw. Klub Kwadrat. Nowy wystrój zyskają galerie i sale dydaktyczne. Centrum wyposażone będzie też w nowoczesny sprzęt i meble. Siedziba JCK dostosowana zostanie też do potrzeb osób niepełnosprawnych.

  W powiecie jeleniogórskim również drgnęło jeśli chodzi o remonty w placówkach kulturalnych.
  W Karpaczu trwają właśnie prace przy przebudowie nieczynnego od lat dworca kolejowego na Karpaczańskie Centrum Kultury i Turystyki. W obiekcie znajdzie się m.in. informacja turystyczna, Miejskie Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego (zostanie przeniesione z obecnych ciasnych pomieszczeń), sala do prowadzenia odczytów, warsztatów malarskich i wystaw. Cała inwestycja pochłonie 6 mln zł, z czego ponad połowę pozyskano z Unii Europejskiej. Na remonty w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie przeznaczono 30 tys. zł.
  Bez pieniędzy Unii Europejskiej długo czekalibyśmy na modernizację obiektów
  Z kolei w Kowarach trwa termomodernizacja budynku Miejskiego Ośrodka Kultury. Wymieniona została już instalacja c.o. i piec, są już nowe okna, trwa docieplanie ścian, wymieniony będzie dach. Inwestycja będzie kosztować 1,2 mln zł (pomógł WFOŚiGW).

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo