Potrójny jubileusz kardynała Gulbinowicza

  Potrójny jubileusz kardynała Gulbinowicza

  Anna Gabińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  - Nie ma to jak emerytura - uśmiecha się Jego Eminencja kardynał Henryk Gulbinowicz, do 2004 roku metropolita wrocławski. Jednak w czwartek w jego mieszkaniu na Ostrowie Tumskim nie ma spokoju - od rana odzywa się telefon na zmianę z dzwonkiem u drzwi.
  Jego Eminencja, mimo słusznego wieku (z metryki wynika, że w październiku skończy 87 lat, mówi, że gdy wstępował do seminarium w Wilnie w 1944 roku, miał 19 lat) pędzi do telefonu i do drzwi bez problemu o własnych siłach. - Lepiej wezmę aparat, bo słyszę tylko na prawe ucho. Wie pani, staremu wszystko się psuje - tłumaczy.

  Ale po chwili rozmowy okazuje się, że jedynie słuch szwankuje u kardynała. Pamięć i forma fizyczna są na najwyższym poziomie. Do stołu zaprasza po francusku, przez telefon rozmawia po włosku ("Rzym dzwoni z plotkami, że słońce u nich świeci" - żartuje). Opowiada, jak rodzice posłali go do seminarium, by nie został mięsem armatnim pod Berlinem. I o tym, jak przyjmował go do seminarium ks. rektor Jan Uszyłło, nazywany z racji wysokości i tuszy przez kleryków Ogórkiem.

  10 października Henryk Gulbinowicz stawił się z poduszką i kołdrą przy ul. Mostowej 12 w Wilnie, na roku miał 44 kolegów Polaków i 15 Litwinów. Pierwszą sutannę uszył mu krawiec z habitu pewnego bonifratra. Wtedy się nie spodziewał, że zostanie kardynałem.

  W piątek o godz. 17 w Hali Ludowej koncertem wrocławskich filharmoników i artystów Opery Jego Eminencja rozpocznie dwudniowy, potrójny jubileusz: 60-lecia kapłaństwa, 40-lecia biskupstwa i 25-lecia kardynalstwa. W sobotę o godz. 11 jubilat odprawi mszę św. w katedrze. Wśród zaproszonych gości jest aż czterech prymasów: Józef Glemp, Henryk Muszyński, Józef Kowalczyk i Dominik Duka, od lutego prymas Czech.

  Złóż życzenia kardynałowi na naszej stronie!

  Czytaj także

   Komentarze (14)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jesteście bandytami, wszyscy

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 30

   Bandyci, z piekła nie wyjdziecie za łzy moje, mojego dziecka i mojej matki. A ksiądz kardynał szczególnie za brak reakcji na krzywdę ludzką.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jubileusz

   wierny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 30

   Ksiądz kardynał jest super de lux.Niech żyje nam!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SERDECZNOŚCI

   aaaaaaa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 41

   Serdeczne życzenia z okazji doczekania pięknego jubileuszu ,a przede wszystkim podziękowania za normalność i niezwykłe - jak na duchownego - poczucie humoru, a zwłaszcza w opowieściach o...rozwiń całość

   Serdeczne życzenia z okazji doczekania pięknego jubileuszu ,a przede wszystkim podziękowania za normalność i niezwykłe - jak na duchownego - poczucie humoru, a zwłaszcza w opowieściach o henrykowskiej kozie...uściski i ukłon od Cichej Wielbicielki. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   życzenia

   rodzina Mally (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 34

   Pozostając w szacunku dla działalności Jego Eminencji i podziwiając dar bycia z ludźmi, składamy życzenia wszelkich łask bożych i długiego życia w zdrowiu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   życzenia

   grażyna w. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 49

   Kardynale Życzę 200 Lat w Zdrowiu, zachowania na zawsze błyskotliwości umysłu, dobrego słowa dla każdego i radości z każdego dnia na Dolnym Śląsku. Dziękuję, że Jesteś.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wszystkiego najlepszego!

   Spokojny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 28

   Wszystkiego Najlepszego, Kardynale! Zasłużyłeś się POLSCE, jak niewiele osób w naszej OJCZYŹNIE. Trzeba pamiętać o Waszej walce z moskiewskimi pachołkami w stanie wojennym. Dzięki Waszej...rozwiń całość

   Wszystkiego Najlepszego, Kardynale! Zasłużyłeś się POLSCE, jak niewiele osób w naszej OJCZYŹNIE. Trzeba pamiętać o Waszej walce z moskiewskimi pachołkami w stanie wojennym. Dzięki Waszej niezłomności, szczerej wierze i wielkiemu sercu, można było we Wrocławiu mieć nadzieję, że Polska, nasz kochany kraj, w końcu będzie wolna, a Kościół i wszyscy katolicy przestaną być wreszcie dręczeni przez reżym. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   eurodeputowany

   o. szambo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 33

   cz w uroczystościach weżmie udział rysio czarnecki z rodziną???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Życzę zdrowia

   Marek Łaskot z rodziną (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 49

   Za Twoja miłość, za Twoje ciepło, za Twoje poczucie humoru. Za to, że jesteś - dziękujemy Ci Kardynale. Oby zawsze Wrocław miał tak Wielkich Ludzi, jak Ksiądz Kardynał.
   Życzę wiele zdrowia!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do Semper

   lula (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 79 / 41

   Drogi Semper, wejsciowki na koncert byly za darmo, wiem bo mam, wiec nie osadzaj na wyrost, a Ksiedzu kardynalowi zycze zdrowia, aby byl z nami jak najdluzej :-)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wszystkiego Dobrego!

   Itka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 41

   Wszystkiego dobrego Księże Kardynale!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama