Politycy niszczą media

  Politycy niszczą media

  Jacek Antczak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Z dr Jolantą Hajdasz, medioznawcą i byłą dyrektorką TVP Poznań, rozmawia Jacek Antczak
  We Wrocławiu, na konferencji o systemach medialnych, mówiła Pani, że regionalne media publiczne są w agonii. Nie przesadza Pani?
  Nie. Przyczyny tej sytuacji są złożone, ale do tego, że mówi się o agonii, przyczyniła się postawa polityków, zwłaszcza Platformy Obywatelskiej i premiera Donalda Tuska, który w 2007 r. nawoływał do niepłacenia abonamentu. Teraz PO niemal zlikwidowała abonament, nie dając żadnego alternatywnego sposobu finansowania publicznych telewizji i stacji radiowych.

  Wypowiedź premiera o abonamencie przeszła do historii, podobnie jak słowa Włodzimierza Cimoszewicza w czasie powodzi w 1997 r. o tym, że trzeba się ubezpieczać. W Radiu Wrocław i TVP Wrocław wiele osób wciąż przytacza zdanie Donalda Tuska, ale niektórzy obwiniają o całe zło w mediach SLD, a jeszcze inni - PiS. A może o złej kondycji mediów decyduje wolny rynek?
  Wolna gra rynkowa nie ma tu nic do rzeczy. Logiką zysku kierują się media komercyjne, publiczne nie powinny. Do tego stanu doprowadzili politycy z różnych opcji, którzy bawili się mediami, załatwiając przez nie doraźne interesy i lekceważąc reguły, które powinny być przestrzegane w środkach masowego komunikowania.

  Ale może regionalne media publiczne po prostu są niepotrzebne. Czy podobne funkcjonują na Zachodzie?
  Oczywiście, na przykład w Niemczech. Ale powiem inaczej: polski system medialny jest specyficzny, a dominująca pozycja publicznej telewizji jest ogromną wartością. Nie patrzmy na to, czy w Ameryce jest tak samo, czy nie. Tam system mediów rozwijał się zupełnie inaczej. Nie niszczmy czegoś, co można wykorzystać z korzyścią dla nas wszystkich. Chcemy mieć media, które będą pokazywać ważne dla Polski wydarzenia kulturalne, społeczne, sportowe, państwowe i w których znajdzie się miejsce na prawdziwą publiczną debatę? Czy takie, które będą pasem transmisyjnym dla wypowiedzi polityków, bo po co obywatele mają za dużo wiedzieć i dyskutować... Myślę, że nie jestem osamotniona, wybierając pierwszy model.

  Politycy wybrali drugi? I doprowadzą je do śmierci?
  Agonia nie oznacza śmierci. Zawsze jest nadzieja, tylko trzeba chcieć. I wcale nie musi to dużo kosztować, nie musimy się zrzucać np. po 8 zł miesięcznie od łebka. Wystarczy kilka prostych działań administracyjnych, które pozwolą ściągać abonament od firm i już sytuacja mediów publicznych by się poprawiła. Ale póki co Platforma mówi: "na złość mamie odmrożę uszy", czyli "jeśli nie mamy możliwości przejęcia mediów, to lepiej, żeby ich w ogóle nie było". To strasznie krótkowzroczne.

  We Wrocławiu wciąż zmienia się dyrektor telewizji, ośrodek jest w coraz gorszej sytuacji, idą zwolnienia grupowe. Czy taka jest sytuacja innych mediów regionalnach?
  Rotacja jest wszędzie. Dziennikarze ledwo przyzwyczają się do nazwiska osoby na kierowniczym stanowisku, a już pojawia się następne. Nie znam sytuacji we Wrocławiu i nie chcę nikogo deprecjonować, ale często decydentami zostają ludzie, którzy nie powinni pełnić funkcji w mediach publicznych, bo się na nich po prostu nie znają.

  To dlaczego obejmują stanowiska? Są dyspozycyjni?
  Proszę sobie samemu odpowiedzieć na to pytanie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama