Książę Karol ma wybrać kompleks pałacowy w regionie...

  Książę Karol ma wybrać kompleks pałacowy w regionie wałbrzyskim

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W najbliższy weekend na Dolny Śląsk przyjedzie Wojciech Wagner, współautor raportu Śląsk: kraina umierających pałaców. Ukazał się on w Wielkiej Brytanii i wywarł ogromne wrażenie na księciu Walii Karolu.
  Następca brytyjskiego tronu, zaskoczony liczbą tego typu obiektów oraz skalą ich zniszczeń, postanowił jeden kupić i odrestaurować. Wojciech Wagner jest także jednym z członków zespołu, który ma przedstawić do akceptacji księcia około 3-5 tego typu obiektów z listy liczącej obecnie 200 nieruchomości. Ostatecznego wyboru dokona już osobiście książę Karol. W skład zespołu wchodzą m.in.: dolnośląski konserwator zabytków, wicewojewoda dolnośląski, dyrektor Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków, Elisabeth von Küster oraz Marcus Binney i Kit Martin.

  - Większość tych obiektów doskonale już znam - mówi Wojciech Wagner. - W ciągu najbliższych trzech tygodni zamierzam objechać jednak jeszcze raz część z nich, by dokładnie sprawdzić, czy spełniają wymagania stawiane przez księcia. Jednym z nich jest warunek, by nieruchomość stanowiła własność państwa lub samorządu. Dlatego już teraz wiadomo, że szans na kupno i odrestaurowanie nie ma pałac w Bożkowie, który jest w rękach prywatnych.

  Rezydencja powinna być położona w centrum wsi, powinny przylegać do niej zabudowania folwarczne oraz park. Po odrestaurowaniu miejsce ma w sobie łączyć funkcje turystyczne, społeczne oraz związane ze sztuką ludową i przyczyniać się do rozwoju miejscowości. Obiekt kupiony przez księcia lub jedną z jego fundacji nie może być również położony w pobliżu miejsc, gdzie na skalę przemysłową prowadzona jest produkcja rolnicza.

  Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że spore szanse ma jeden z obiektów położonych w byłym województwie wałbrzyskim. Jest ich najwięcej w raporcie "Śląsk: kraina umierających pałaców". Nie bez znaczenia jest również to, że dyrektor Muzeum w Wałbrzychu pomagał przygotowywać listę.

  - Zamierzam promować zwłaszcza trzy obiekty, które spełniają wszystkie stawiane przez księcia warunki - wyjaśnia Marek Stadnicki, dyrektor Muzeum w Wałbrzychu. - Zamek w Gorzanowie koło Bystrzycy Kłodzkiej, pałac w Wiśniowej koło Świdnicy oraz dwór Sarny w Ścinawce Górnej koło Radkowa.

  Decyzję księcia Karola poznamy prawdopodobnie już w lipcu. W tym roku mają się rozpocząć prace projektowe związane z renowacją nieruchomości.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama