Janek Mela: Nawet góry można przenosić

  Janek Mela: Nawet góry można przenosić

  Katarzyna Wilk

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Znany niepełnosprawny polarnik, jeden z najmłodszych podróżników w Polsce - Janek Mela - był gościem Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze. W sobotę uświetnił zakończenie unijnego projektu "I ty możesz przenosić góry", wartego w sumie około 1,3 mln zł.
  Szkoła przez dwa lata realizowała program warsztatów przyrodniczo-historycznych dla blisko 50 uczniów z jeleniogórskich podstawówek i gimnazjów.
  Były zajęcia z przewodnikami sudeckimi, warsztaty z historii, geografii regionu i biologii. Największym powodzeniem cieszyły się wycieczki. Uczestnicy m.in. weszli na Śnieżkę, zwiedzili hutę Julia w Szklarskiej Porębie i twierdzę kłodzką.

  - Najbardziej mi się podobało w Chacie Walońskiej - uśmiecha się Małgorzata Trybalska, uczennica Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze. Jej koleżankę Anię urzekł Kopaniec, który słynie jako miejscowość zamieszkana przez artystów.

  Uczniowie przygotowali też prezentację dotyczącą wodospadów i schronisk w regionie jeleniogórskim.
  Janek Mela przekonywał młodzież, że chcieć to móc.

  - Jeśli się mocno wierzy, to można nawet i góry przenosić - mówił 22-letni mężczyzna. - Trzeba dążyć do spełnienia marzeń i pokonywać własne słabości - dodał.
  Opowiedział też o swoich najbliższych, wakacyjnych planach. Mela zamierza dotrzeć do Mongolii i tam przez miesiąc podróżować konno i poznawać kraj.

  - Najpierw autostopem chcę dotrzeć do Moskwy - wyznał. Stamtąd koleją transsyberyjską pojedzie do Mongolii, gdzie kupi konia. Podkreśla, że taka wyprawa wcale nie jest kosztowna. A ważne jest również to, aby podróżować z kimś bliskim, kto nas rozumie. - Wtedy wcale nie musimy jechać na koniec świata, aby wyprawa była super - uśmiecha się tajemniczo Janek.

  Uczestnicy jeleniogórskiego projektu na początek mieli okazję poznać swój region i dolnośląskie ciekawe, turystyczne okolice. - Ale wszystko przed nami - mówili uczniowie.
  Unijny projekt zakończy ostatnia wycieczka. Na początku czerwca młodzież pojedzie w Góry Sokole.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama