Powódź ominie Jelenią Górę

  Powódź ominie Jelenią Górę

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Choć już wiadomo, że tym razem fala powodziowa do Jeleniej Góry nie dotrze, to służby zarządzania kryzysowego w mieście czuwają i są gotowe do działania.
  - Monitorujemy na bieżąco poziom wód w rzekach. Nigdzie nie było przekroczonych nawet stanów ostrzegawczych - mówi Włodzimierz Belta, szef Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM w Jeleniej Górze.

  W specjalnych magazynach przy ul. Podchorążych zgromadzono kilka ton sprzętu do walki z powodzią. Mieszkańcy mogą więc czuć się bezpiecznie. W razie potrzeby dostaną nie tylko worki z piaskiem, ale również każdy inny sprzęt konieczny do walki z żywiołem.


  W magazynach leży 43 tysiące worków, w tym 2800 jest już napełnionych i gotowych do natychmiastowego użycia. Jest 600 ton piasku, 33 nowoczesne zapory, kamizelki ratunkowe, buty gumowe, bosaki, łomy i 80 rodzajów innego sprzętu.

  Od 2003 roku na zabezpieczenie przeciwpowodziowe miasta wydano aż 12 mln zł. Większość prac przeprowadzono na dwóch rzekach najbardziej zagrażających miastu: Kamiennej i Bobrze. Dzięki temu rzeki te przestały być tak groźne, jak kiedyś. Zwłaszcza Kamienna, która do tej pory wylewała kilka razy w roku. W ostatnich dwóch latach, kosztem 3,6 mln zł, koryto rzeki zostało pogłębione i poszerzone, a brzegi oczyszczone na długości 10 km. Z kolei na Bobrze wykonano komorę pompową, dzięki której woda nie będzie zalewała okolicznych pól. W planach na ten rok jest montaż 14 syren alarmowych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :)

   Kaśś <3 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   to fajnie , że chociaż u nas nie będzie tak źle :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama