Oława: Pierwsze domy już zalane

  Oława: Pierwsze domy już zalane

  JAG/MIG

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Woda wdarła się już do parterowych pomieszczeń w pierwszych mieszkaniach na oławskim osiedlu Zwierzyniec Duży. Osiedle to leży na wyspie, tuż przy śluzie na Odrze. Jego mieszkańcy przemieszczają się na pontonach.
  Zamknięto też część ulicy Rybackiej, leżącej nad samą rzeką, tuż obok mostu na Odrze. Powód, to woda lekko przesiąkająca przez mur przeciwpowodziowy. Straż pożarna usypała tam worki z piaskiem.
  Woda na Odrze w Oławie sięga obecnie 741 cm. W piątkowe popołudnie fala kulminacyjna może sięgnąć 770 cm, czyli ma być o ok. 4 cm wyższa niż w roku 1997. Starosta oławski Marek Szponar uprzedza, że na całej długości wałów mogą wystąpić przecieki, lokalne zalania, a nawet przerwania wału.


  - Prosimy mieszkańców miasta Oława oraz pozostałych miejscowości leżących nad Odrą o przygotowanie się do ewentualnej ewakuacji - napisał starosta w wydanym przed południem komunikacie.

  Zamknięta jest droga z Oławy do Jelcza-Laskowic. Centrum zarządzania kryzysowego przewiduje też, że jeszcze dziś zamknięty może zostać most na Odrze w Oławie.

  Na razie spokojna sytuacja panuje we wsiach Stary Otok i Stary Górnik pod Oławą, leżących na terenie polderu zalewowego. W Starym Górniku woda jest teraz w kilku ogródkach, ale nie zalała mieszkań.
  W Ścinawie Polskiej pod Oławą brakuje 10 cm, by woda wylała się na ulice i dotarła do posesji.

  Tymczasem, według nieoficjalnych informacji, w kilku miejscach przesiąkają wały w miejscowości Lipki, między Brzegiem a Oławą. Zabezpiecza je wojsko.

  JAG/MIG

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama