Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy grozi nam powtórka z powodzi w 1997?

Jerzy Wójcik, Natalia Wellman
Prześwit pod mostem na Odrze w Oławie jest coraz mniejszy
Prześwit pod mostem na Odrze w Oławie jest coraz mniejszy Tomasz Hołod
Mieszkańcy dwóch wsi pod Oławą: Starego Otoku i Starego Górnika - nie mieli dobrej nocy z wtorku na środę. Większość z nich zasnęła grubo po północy, bo do późna przenosili meble z parteru na wyższe kondygnacje.

W środę - pobudka o świcie i sypanie piasku do worków, z których budowano prowizoryczne wały. Wszyscy solidarnie układali worki, najpierw u mieszkańców najniżej położonych budynków.

- W 1997 robiliśmy to bez wiary, że woda w ogóle przyjdzie - tłumaczy Edward Kuriata, który sam mieszka na górce, ale przyszedł pomagać mieszkańcom niżej położonych domów. - No i przyszła powódź, jakiej się nikt nie spodziewał. Dlatego dziś sytuację traktujemy bardzo serio - dodaje.

Mieszkańcy Starego Górnika od rana wiedzieli, że zostanie otwarta śluza na Odrze, z której popłynie woda w ich kierunku. Pocieszali się, że sytuacja jest lepsza niż 13 lat temu, bo wtedy wał został przerwany i woda zalała ich w ciągu kilku godzin. Teraz sytuacja miała być zupełnie inna, bo woda była pod kontrolą, napływała powoli od późnego popołudnia.

W czwartek rano powinna sięgnąć od 50 cm do ponad metra w najniżej położonych miejscach Starego Górnika i w sąsiednim Starym Otoku.

- Zapewniliśmy ludziom możliwość ewakuacji, podstawiając autokary i oferując miejsce w pobliskiej szkole w Bystrzycy - tłumaczył Zbigniew Pryjda, zastępca wójta gminy wiejskiej Oława. - Ale ogromna większość spośród ponad 200 mieszkańców odmówiła pomocy - dodaje.

Ostatecznie ewakuowano tylko dwie starsze kobiety ze Starego Otoku. Reszta została z zamiarem obrony swojego dobytku. Wczoraj późnym popołudniem sołtysi obu wiosek twierdzili, że zakończono układanie worków - ludzie zrobili wszystko, co w ich mocy.

Czy to wystarczy? Noc miała przynieść odpowiedź na to pytanie. - Mieszkańcy widzieli wodę w lesie niedaleko wsi - mówił nam w środę około godz. 18 Witold Kuriata, sołtys Starego Górnika.

Już w środę zamknięto drogę z Oławy do Jelcza-Laskowic, a w czwartek rano nieprzejezdna będzie prawdopodobnie także trasa z Oławy do Bierutowa. Niewesoło jest także przy moście przez Odrę w samej Oławie. W środę rzeka miała tam głębokość 710 cm. Prognozy przewidują, że do czwartku może wzrosnąć do 750 cm. Ludzie pamiętają, że w 1997 r. było to niewiele więcej, bo 780 cm. Jednak wtedy fala przechodziła przez kilka godzin, a tym razem może to być nawet kilka dni.

Wczoraj wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec uprzedził, że w ciągu trzech najbliższych dni fal może być kilka.

Pierwsza z nich ma dotrzeć do Wrocławia w piątek około południa. Odra, która wczoraj osiągnęła w Trestnie 460 cm, ma się podnieść jeszcze o ponad 200 cm. Jednak władze miasta są przekonane, że nie grozi nam powtórka z 1997 r.

- Woda rozleje się między wałami, może dojść do podtopień, ale nie do powodzi podobnej do tej sprzed 13 lat - tłumaczył wczoraj Rafał Dutkiewicz. Wyjaśniał, że Wrocław jest przygotowany na 3000 m sześc. wody na sekundę płynących Odrą. Tyle było w 1997 r. Według prognoz teraz przepłynie 2400 m sześc. wody na sekundę.

Jednak już w środę w południe we Wrocławiu ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Po południu straż miejska zaczęła rozdawać ulotki informujące mieszkańców ul. Opatowickiej o możliwości ewakuacji. W sposób kontrolowany od reszty Wrocławia zostaną odcięte przez wodę osiedla: Nowy Dom, Opatowice, Blizanowice, Trestno i Mokry Dwór.

SERWIS SPECJALNY POŚWIĘCONY POWODZI NA DOLNYM ŚLĄSKU
Na wieść o tym, co się dzieje w południowej części Polski, drżą mieszkańcy ziemi kłodzkiej. Ta część Dolnego Śląska wiele razy zmagała się z potężnymi zalaniami. Teraz, w pięciu miejscach powiatu kłodzkiego, poziom wody w rzekach przekroczył stan ostrzegawczy. Najwięcej, bo o 23 cm, w Krosnowicach na Nysie Kłodzkiej.

W Kłodzku poziom wody przekroczył stan ostrzegawczy o 15 cm, a w Stroniu Śląskim, Żelaźnie i Lądku-Zdroju norma przekroczona jest o zaledwie kilka centymetrów.

Jednak Janusz Marnik, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku, zapewnia, że obecnie nie ma żadnego zagrożenia powodzią.

- W żadnej z czternastu gmin powiatu kłodzkiego nie doszło do podtopień. Jest spokojnie - informuje. Zaznacza, że sytuacja może się zmienić, jeśli w ciągu najbliższych dni będzie intensywnie padać. - Musimy się z tym liczyć. Monitorujemy sytuację. Woda nas nie zaskoczy - podkreśla Marnik.
W pozostałych rejonach Dolnego Śląska na razie jest spokojnie, a służby bacznie obserwują stany poziomu rzek.

W pełnej gotowości są wałbrzyscy strażacy. Nie ma jednak żadnych zgłoszeń o podtopieniach. W Głogowie poziom wody w Odrze przekroczył stan alarmowy o metr. Szacuje się, że w weekend może osiągnąć nawet sześć metrów. Również o metr przekroczony został stan alarmowy na Odrze w Ścinawie. Poniżej poziomu alarmowego utrzymuje się woda w rzekach Kaczawa i Skora w powiecie legnickim.

Spokojnie jest w regionie jeleniogórskim. Stan wody w rzekach Bóbr, Kwisa i Kamienna nie przekroczył poziomu alarmowego. Dobra sytuacja jest również w zbiornikach: Złotnickim, w Leśnej oraz w Pilichowicach.

Mieszkańcy Dolnego Śląska spieszą z pomocą do miejscowości najbardziej dotkniętych przez powódź. Żołnierze z IV Głogowskiego Batalionu Ratownictwa Inżynieryjnego wyjechali na Śląsk, by pomagać powodzianom. Zabrali ze sobą dwa potężne transportery pływające, które są w stanie przewieźć po 10 ton ładunku albo zabrać na pokład ponad 70 osób. Głogowska jednostka ma również w gotowości specjalne motopompy, które w razie rozkazu dowiezie we wskazane miejsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy grozi nam powtórka z powodzi w 1997? - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska