Czy grozi nam powtórka z powodzi w 1997?

  Czy grozi nam powtórka z powodzi w 1997?

  Jerzy Wójcik, Natalia Wellman

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Mieszkańcy dwóch wsi pod Oławą: Starego Otoku i Starego Górnika - nie mieli dobrej nocy z wtorku na środę. Większość z nich zasnęła grubo po północy, bo do późna przenosili meble z parteru na wyższe kondygnacje.
  W środę - pobudka o świcie i sypanie piasku do worków, z których budowano prowizoryczne wały. Wszyscy solidarnie układali worki, najpierw u mieszkańców najniżej położonych budynków.

  - W 1997 robiliśmy to bez wiary, że woda w ogóle przyjdzie - tłumaczy Edward Kuriata, który sam mieszka na górce, ale przyszedł pomagać mieszkańcom niżej położonych domów. - No i przyszła powódź, jakiej się nikt nie spodziewał. Dlatego dziś sytuację traktujemy bardzo serio - dodaje.

  Mieszkańcy Starego Górnika od rana wiedzieli, że zostanie otwarta śluza na Odrze, z której popłynie woda w ich kierunku. Pocieszali się, że sytuacja jest lepsza niż 13 lat temu, bo wtedy wał został przerwany i woda zalała ich w ciągu kilku godzin. Teraz sytuacja miała być zupełnie inna, bo woda była pod kontrolą, napływała powoli od późnego popołudnia.

  W czwartek rano powinna sięgnąć od 50 cm do ponad metra w najniżej położonych miejscach Starego Górnika i w sąsiednim Starym Otoku.

  - Zapewniliśmy ludziom możliwość ewakuacji, podstawiając autokary i oferując miejsce w pobliskiej szkole w Bystrzycy - tłumaczył Zbigniew Pryjda, zastępca wójta gminy wiejskiej Oława. - Ale ogromna większość spośród ponad 200 mieszkańców odmówiła pomocy - dodaje.

  Ostatecznie ewakuowano tylko dwie starsze kobiety ze Starego Otoku. Reszta została z zamiarem obrony swojego dobytku. Wczoraj późnym popołudniem sołtysi obu wiosek twierdzili, że zakończono układanie worków - ludzie zrobili wszystko, co w ich mocy.

  Czy to wystarczy? Noc miała przynieść odpowiedź na to pytanie. - Mieszkańcy widzieli wodę w lesie niedaleko wsi - mówił nam w środę około godz. 18 Witold Kuriata, sołtys Starego Górnika.

  Już w środę zamknięto drogę z Oławy do Jelcza-Laskowic, a w czwartek rano nieprzejezdna będzie prawdopodobnie także trasa z Oławy do Bierutowa. Niewesoło jest także przy moście przez Odrę w samej Oławie. W środę rzeka miała tam głębokość 710 cm. Prognozy przewidują, że do czwartku może wzrosnąć do 750 cm. Ludzie pamiętają, że w 1997 r. było to niewiele więcej, bo 780 cm. Jednak wtedy fala przechodziła przez kilka godzin, a tym razem może to być nawet kilka dni.

  Wczoraj wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec uprzedził, że w ciągu trzech najbliższych dni fal może być kilka.

  Pierwsza z nich ma dotrzeć do Wrocławia w piątek około południa. Odra, która wczoraj osiągnęła w Trestnie 460 cm, ma się podnieść jeszcze o ponad 200 cm. Jednak władze miasta są przekonane, że nie grozi nam powtórka z 1997 r.

  - Woda rozleje się między wałami, może dojść do podtopień, ale nie do powodzi podobnej do tej sprzed 13 lat - tłumaczył wczoraj Rafał Dutkiewicz. Wyjaśniał, że Wrocław jest przygotowany na 3000 m sześc. wody na sekundę płynących Odrą. Tyle było w 1997 r. Według prognoz teraz przepłynie 2400 m sześc. wody na sekundę.

  Jednak już w środę w południe we Wrocławiu ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Po południu straż miejska zaczęła rozdawać ulotki informujące mieszkańców ul. Opatowickiej o możliwości ewakuacji. W sposób kontrolowany od reszty Wrocławia zostaną odcięte przez wodę osiedla: Nowy Dom, Opatowice, Blizanowice, Trestno i Mokry Dwór.

  SERWIS SPECJALNY POŚWIĘCONY POWODZI NA DOLNYM ŚLĄSKU
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do neron13

   Prawda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 44

   o władze lokalne się nie martw - Wrocław ma mistrzowskiego populistę na czele - jakby cały wrocław był zalany a obroniony tylko Ratusz to byłby wielki sukces władz Wrocławia i bohaterska postawa...rozwiń całość

   o władze lokalne się nie martw - Wrocław ma mistrzowskiego populistę na czele - jakby cały wrocław był zalany a obroniony tylko Ratusz to byłby wielki sukces władz Wrocławia i bohaterska postawa Prezydenta, a to że od 13 lat nie do końca naprawiono infrastrukturę powodziową nie mówiąc o jej modernizacji - toż to drobiazg. We Wrocławiu władza się mocno zakopała i tylko start w Wyborach krajowych naszego przezydenta może to zmienićzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POWÓDŹ OŁAWA

   RONIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 34

   Wielka woda pod Wrocławiem relacja z 19.05 ZOBACZ!!!!

   http://www.youtube.com/watch?v=69rUJPduGxc&feature=channel

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co z wodą pitną ?

   wrocławjacek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 30

   A co będzie z zakładem uzdatniania wody na Mokrym Dworze jak go zaleją ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Problem nie w wysokości fali

   neron13 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 20

   Na tyle dobrze pamiętam 1997 rok aby wiedzieć, że wysokość fali to nie jest wielki problem. Wysoka a gwałtowna fala przechodzi i tyle a po 1-2 dniach można naprawiać punktowe zniszczenia. Dla...rozwiń całość

   Na tyle dobrze pamiętam 1997 rok aby wiedzieć, że wysokość fali to nie jest wielki problem. Wysoka a gwałtowna fala przechodzi i tyle a po 1-2 dniach można naprawiać punktowe zniszczenia. Dla odrzańskich wałów dalece bardziej niszcząca by była wysoka i długa fala, a taka obserwując mapy stanów alarmowych na Odrze się zanosi. Najwyższą falę jakoś przetrwamy - wszystkie służby + mieszkańcy Przyodrza się na nią szykują. Ale później zamiast spadku poziomu wody będziemy obserwować kilkudniowe zaleganie wysokich wód. A to może powodować rozmakanie i rozmywanie wałów p.powodziowych... Jedyne co pewne to fakt, że po takich kataklizmach albo się utrwalają na długo albo szybko sie zmieniają lokalne władze - zbierają odsetki od braku działań lub działań swoich poprzedników i seibie samych. Taki test sprawności od natury.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama