Agroturystyka - to się naprawdę opłaca

  Agroturystyka - to się naprawdę opłaca

  Natalia Wellmann

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Agroturystyczny biznes jest coraz bardziej opłacalny. Na Dolnym Śląsku jest już ponad 550 agrogospodarstw. Najwięcej, bo ok. 250, jest na ziemi kłodzkiej.
  - W ostatnich latach powstały tu jak grzyby po deszczu, a ich oferta turystyczna jest bardzo zróżnicowana. Od luksusu po spanie w stodole - mówi Marlena Korczyńska z wydziału promocji w kłodzkim starostwie.

  Oprócz noclegów gospodarstwa agroturystyczne najczęściej oferują produkty, które są charakterystyczne wyłącznie dla danego miejsca. Turyści mogą więc skosztować świeżych, kozich serów, które powstają na ich oczach, a także miodów i nalewek. Sami też łowią pstrągi albo pieką świeży chleb.

  Anna i Mirosław Lechowie z Jarkowa koło Lewina Kłodzkiego kilka lat temu postawili na aronię i zrobili z tego turystyczny produkt znany dzisiaj niemal w całym kraju.

  - Znajomi w czoła się pukali, nie mogąc zrozumieć, że porzucamy Wrocław i wyprowadzamy się na wieś - opowiada Anna. - Ale my zakochaliśmy się w Sudetach, choć nie było nam łatwo.

  Ich początki to gospodarstwo z 20 sztukami bydła. Pomysł na turystykę przyszedł później.

  Znajomi w czoła się pukali, nie mogąc zrozumieć, że porzucamy Wrocław i wyprowadzamy się na wieś- Postanowiliśmy wykorzystać duży dom i zaadaptowaliśmy dwa pokoje dla gości - dodaje Anna. "Dzięciołowo" to dzisiaj najlepsze gospodarstwo ekologiczne na Dolnym Śląsku. Z 20-hektarowej uprawy powstają pyszne soki, nalewki, powidła, a także słodkie przekąski, które uwielbiają turyści.
  - Po kilku latach ciężkiej pracy mogę dzisiaj powiedzieć, że nasz szaleńczy pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę - śmieje się Anna.

  Na agroturystykę coraz częściej stawiają miejscowi rolnicy, dla których jest to dodatkowe, nierzadko bardzo poważne źródło dochodu. A turystom podoba się to, że wypoczywają w miejscu bliskim natury, w otoczeniu domowych zwierząt.

  - Dzisiaj każdy może zająć się tym biznesem - mówi Elżbieta Ulatowska z Powiatowego Zespołu Doradców w Kłodzku. - Wystarczy mieć parę wyremontowanych pokoi, minimum hektar ziemi i pomysł, jak przyciągnąć turystę. Na tym interesie nie można stracić.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   agrokraina.pl

   max (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Dodaj swoją agroturystyke http://agrokraina.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama