Wrocław: Szkoły potrzebują na wandali 11 tys. zł

  Wrocław: Szkoły potrzebują na wandali 11 tys. zł

  Anna Gabińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dziś wrocławscy radni podczas sesji będą głosowali nad przyznaniem trzem szkołom i dwóm przedszkolom 11 tys. zł. Pieniądze te pójdą przede wszystkim na naprawę tego, co zniszczyli wandale i złodzieje.
  Chodzi o wybite szyby w oknach: w Szkole Podstawowej nr 93 przy ul. Niemcewicza, Gimnazjum nr 19 przy ul. Dembowskiego, Gimnazjum nr 20 przy ul. Pautscha). W Przedszkolu nr 89 przy ul. Oporowskiej wandale zbili szybę w drzwiach zewnętrznych. W Przedszkolu nr 25 przy ul. Krętej jest najwięcej strat. Trzeba kupić nowe urządzenia na placu zabaw, parapety zewnętrzne i... rynny. Najczęściej szkoły padają ofiarami własnych uczniów, ich znajomych lub okolicznych złodziei.

  - Od września ubiegłego roku jesteśmy tu na celowniku złodziei - denerwuje się Monika Kulesza, wicedyrektor przedszkola. - Ukradli nam część rynien, a teraz upodobali sobie zewnętrzne parapety, pewnie dlatego, że są z miedzi. Na parterze zostały tylko trzy!

  Wicedyrektor zapewnia, że każdą kradzież przedszkole zgłasza policji, ale to na razie nie pomogło w złapaniu przestępcy. Choć zostawił narzędzie w postaci małej szpachlówki z rączką, oklejoną taśmą izolacyjną i zapalniczkę.

  Od września ubiegłego roku jesteśmy na celowniku złodziei- Policjanci jeszcze tego nie zabrali. Cały czas czekamy. I złożyliśmy podanie do urzędu miejskiego o założenie monitoringu. Bez niego czujemy się bezbronni - rozkłada ręce Kulesza. Podkreśla też, że budynek przedszkola przez trzy lata (2000-03) był remontowany.

  Urzędnicy wydziału edukacji przyznają, że szkoły i przedszkola takie straty pokrywają z własnych pieniędzy. Ale niektórym ich nie wystarcza. W tym roku 20 placówek oświatowych dostało już 17 tys. zł na pokrycie takich strat, jak wybite okno.

  Sukcesywnie wrocławskie szkoły wprowadzają monitoring. W roku 2008 kamery dostało 8 szkół podstawowych za 150 tys. zł z budżetu miasta. Zainstalowano też wideodomofony w 10 przedszkolach (za 150 tys. zł). W ub. roku uzbrojono w ten sposób kolejne szkoły. Na 244 wszystkich placówek 183 ma już kamery.

  - Ale to nie zawsze pomaga - wzdycha Tamara Matulko, dyrektor Gimnazjum nr 20 przy ul. Pautscha.

  We wrześniu ktoś wybił szybę na parterze. Policja umorzyła postępowanie, bo kamera, która mogłaby to zarejestrować, została wcześniej... skradziona.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I dobrze

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 14

   I bardzo dobrze. Niech wszystko rozwalą. Sam widziałem jak "policja" cacka się z kibolami na boisku. No ale lepiej (czyli łatwiej i bezpieczniej) czepić się studentów, którzy spokojnie sobie...rozwiń całość

   I bardzo dobrze. Niech wszystko rozwalą. Sam widziałem jak "policja" cacka się z kibolami na boisku. No ale lepiej (czyli łatwiej i bezpieczniej) czepić się studentów, którzy spokojnie sobie piwkują. Sztuka jest sztuka.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama