Wrocław: Stare kamienice będą jak nowe

  Wrocław: Stare kamienice będą jak nowe

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  11 kamienic, które są wpisane do rejestru zabytków, dostało pieniądze na remonty od urzędu miejskiego. Mimo że kamienice nie należą do gminy, to magistrat może pokryć aż 70 proc. kosztów ich napraw (na resztę muszą złożyć się właściciele mieszkań i lokali w danym budynku).
  Dlaczego? Bo każdy z tych obiektów jest wpisany do rejestru zabytków. Gdyby nie znalazły się na liście, to magistratowi na dotacje nie zezwoliłyby przepisy prawne. Miasto nie może przeznaczać pieniędzy na nie swoją własność.

  - W środę rozstrzygniemy przetarg na remont kamienicy przy ul. Piotra Skargi 19 - powiedziała nam nam Hanna Śliska, zastępca dyrektora do spraw technicznych z ZGM Centrum. - Już mogę zdradzić, że będzie po prostu piękna. Zyska nową elewację, w piaskowym kolorze.

  Na kamienicy znajdą się również odrestaurowane zdobienia. Wymienione zostaną okna, a także naprawione drzwi wejściowe.Remont ma się zacząć jeszcze przed wakacjami. Miasto przekazało na ten cel ponad 250 tysięcy złotych.

  W tym roku wyremontowana zostanie również elewacja, a także dach, kamienicy w Rynku 4. Tam urząd daje ponad 300 tysięcy złotych.

  Za to dopiero w przyszłym roku ruszy remont budynku przy ulicy Kazimierza Wielkiego 41. Dlaczego?

  - Bo w 2011 roku mają rozpocząć się remonty również innych budynków wzdłuż tej jezdni - wyjaśnia Hanna Śliska. - Dlatego chcemy poczekać, aby ustalić, jaki kolor powinna mieć nasza elewacja. Tak, aby pasowała do pozostałych kamienic.

  Natomiast jeszcze w tym roku mają wystartować inne remonty (patrz ramka). Na renowację od zakończenia wojny czeka kamienica przy ul. Smoluchowskiego 24/26. Jej elewacja jest odrapana, a kamienica wygląda, jak po ostrzale. I to nie żart, bo jej ściany ucierpiały właśnie w czasie II wojny światowej. Dzięki remontowi odzyska swój pierwotny blask.

  Dzięki dotacjom przyznawanym od kilku lat udaje się przywrócić świetność zabytkowym kamienicomDlaczego urząd miejski wydaje publiczne pieniądze na remonty?

  - Dzięki dotacjom przyznawanym od kilku lat udaje się przywrócić świetność zabytkowym kamienicom. Tym samym we Wrocławiu przybywa eleganckich, stylowych kamieniczek, zapewniających miastu wyjątkowy klimat - wyjaśnia Julia Wach z biura prasowego urzędu miejskiego.

  Przypomnijmy, że urząd miejski przeznaczył ok. 4 milionów złotych na remonty 43 zabytkowych obiektów. To przede wszystkim budynki sakralne. Gmina przeznaczyła środki np. na dziewięć remontów w kościele św. Elżbiety przy ul. św. Elżbiety, tuż przy Rynku. Naprawione tam będą kaplice, obrazy i epitafia.

  Te kamienice wypięknieją

  Oto kamienice, do remontu których dołoży się urząd miejski. W nawiasach wysokość dotacji.
  Ul. Norwida 11 (643 tys. zł)
  Ul. Norwida 17 (379 tys.)
  Ul. Norwida 26 (299 tys.)
  Ul. Kazimierza Wlk. 25 (247 tys.)
  Ul. Odrzańska 1 (465 tys.)
  Ul. Białoskórnicza 22/23 (251 tys.)
  Pl. Solny 8/9 (292 tys.)
  Pl. Solny 10 (182 tys.)

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a co mamy na pierwszym planie?

   fifi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 50

   Czy taka piękna kamienica mogła być w fatalnym stanie?Plecy ma odsłonięte, ładną sukienkę.To niemożliwe.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama