Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Trzechsetlecie kościoła św. Antoniego

Katarzyna Kaczorowska
Janusz Wójtowicz
19 maja 1710 roku biskup wrocławski Antoni I. Münzer uroczyście konsekrował jedną z najpiękniejszych wrocławskich świątyni - kościół pw. św. Antoniego z Padwy.

Kamień węgielny wmurowano 10 maja 1685 roku - dzisiaj ojcowie paulini, którzy od 12 lat mają pod opieką i kościół, i parafię pw. św. Mikołaja, codziennie chodzą po nim, przekraczając próg zakrystii. I jakby było mało rocznic, to w tym kościele, 13 maja 1945 roku, odprawiono pierwszą w odzyskanym Wrocławiu mszę dziękczynną za powrót Dolnego Śląska do Polski. Przy ołtarzu stanął wtedy ksiądz Antoni Lagosz. W środę uroczystą mszę rozpoczynającą jubileusz 300-lecia konsekracji kościoła będzie koncelebrował sam generał zakonu paulinów, ojciec Izydor Matuszewski.

Patron świątyni, będącej prawdziwą perłą baroku na Śląsku, w szczególny sposób dał o sobie znać na kilka miesięcy przed rozpoczynającymi się dzisiaj uroczystościami. Święty Antoni, który pomaga odnaleźć to, co zaginione, tym razem przyczynił się do odzyskania obrazu Michała Willmanna, zwanego śląskim Rembrandtem. "Jan Kapistran" od czasu zakończenia II wojny światowej uchodził za jedno z tych dzieł, które przepadły gdzieś w czasie zawieruchy.

- Po świętach jeden z chłopców z duszpasterstwa młodzieży porządkował strych i zauważył jakąś płytę, wyglądającą jak obraz - opowiada ojciec Marek Nowacki. Przyznaje on, że przyjrzał się płycie, ale w ferworze codziennych obowiązków nie poświęcił jej zbyt wiele uwagi. Przypomniał sobie o niej po jakimś czasie i wtedy, kiedy delikatnie oczyścił ją z kurzu, coś go tknęło.

Na obrazie można było dostrzec atrybuty św. Jana Kapistrana, franciszkanina, kaznodziei, który porywał za sobą wielkie rzesze wiernych. Ojciec Marek zdecydował się pokazać to, co znalazł, Maciejowi Łagiewskiemu.

Uroczysta prezentacja jednej z ostatnich prac Michała Willmanna, już po renowacji, będzie miała miejsce 22 maja w Muzeum Miejskim; wrocławianie będą mogli ją oglądać od niedzieli. Do niedzieli jednak mogą wziąć udział w jubileuszowych obchodach. Środowej mszy (g. 18) towarzyszyć będzie koncert filharmoników pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka.

W czwartek o g. 18 po mszy zostanie otwarta wystawa o historii kościoła, w piątek poznamy nowy przewodnik (17.30), w sobotę o g. 11 w Muzeum rozpocznie się sesja naukowa, a w niedzielę, po mszy koncelebrowanej przez kard. Henryka Gulbinowicza (g. 11), koncert Kapeli Jasnogórskiej pod kierunkiem Marka Piątka.

Jak mówi ojciec Marek Tabulski, jubileusz to czas modlitwy i dziękowania. Za budowniczych, fundatorów, duszpasterzy i pokolenia wiernych, którzy troszczyli się o piękno tej świątyni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska