Polska Miedź obroniła pieniądze na inwestycje

  Polska Miedź obroniła pieniądze na inwestycje

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Akcjonariusze KGHM zadowolili się 600 milionami złotych
  Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy KGHM Polska Miedź S.A. podzieliło 2,5 mld zł, jakie spółka zarobiła w 2009 r. Aż 1,9 mld zł pozostanie w firmie na inwestycje, m.in. uruchomienie kopalni w Kanadzie i modernizację Huty Miedzi Głogów.

  Ku zaskoczeniu wszystkich, Skarb Państwa - w ubiegłych latach zachłanny jak wilk - zgodził się z zarządem KGHM, że 600 mln zł wystarczy na zupełnie przyzwoitą dywidendę. Akcjonariusze wezmą więc po 3 zł na akcję (wypłata 8 lipca).

  Na pieniądze czekają też pracownicy Polskiej Miedzi. Zgodnie z umową, po walnym należy im się reszta nagrody z zysku. W tym roku będzie to około półtora pensji. Pieniądze trafią na ich konta za 2-3 tygodnie.


  Ta spółka musi wyjść w świat
  Rozmowa z prof. Janem Rymarczykiem, wrocławskim ekonomistą, powołanym wczoraj do rady nadzorczej KGHM

  Czy dużo skromniejsza niż w ubiegłych latach dywidenda z KGHM to dobra decyzja?
  Tak. Uważam, że postąpiono bardzo rozsądnie, bo zarobione przez KGHM środki trzeba przeznaczyć na inwestycje.

  Część z planowanych inwestycji budzi jednak kontrowersje. Ludzie pytają na przykład o sens budowy kopalni w Kanadzie. Pan nie ma takich obiekcji?
  Ja jestem zwolennikiem tego, żeby KGHM stał się transnarodową korporacją. Polska do tej pory nie potrafiła takiej korporacji stworzyć. Lubińska firma ma ogromną szansę, aby dokonać tego jako pierwsza.

  Pochwala więc Pan zakup złoża w Kanadzie?
  Jest to krok w dobrą stronę.

  Nawet po doświadczeniach KGHM z Kongiem, gdzie utopiono miliony złotych?
  Wejście w Kimpe od początku było źle pomyślane. Nie zrobiono nic, żeby zabezpieczyć się przed ryzykiem i podpisać dobrą umowę. Nie sprawdzono, jakie zagrożenie stwarza sytuacja polityczna w Kongu. Sposób przeprowadzenia inwestycji w Kimpe to było ewidentne dyletanctwo. Jako nowo powołany członek rady nadzorczej KGHM będę robił wszystko, żeby monitorować prowadzenie inwestycji w Kanadzie. W Afton-Ajax Polska Miedź nie może popełnić takich błędów, jakie popełniła w Kongu.

  Rozmawiał: Piotr Kanikowski
  1 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo